Motorforum.nu

ForumMotornyheter [arkiv]

E10-bensin ersätter vanlig 95-oktanig

Startad av Krister Lindholm · 2011-02-17 · 14 svar

Krister LindholmTrådstart
Från och med 1 maj kommer vanlig 95-oktanig bensin att försvinna i Sverige. Den ersätts av E10 som är bensin med en högre inblandning etanol, nämligen tio procent. Förbrukningen i bensinbilar väntas öka, men utsläppen av koldioxid blir i stället lägre.

Läs mer här...

Nyheten kommer från Teknikens Värld
MoPar 66
https://www.dn.se/motor/nyheter/tyska-bilister-rasar-mot-nya-e10-branslet

"Uppgifter cirkulerade om hur etanolen frätte sönder både bensintank och ledningar.

Det sades att det kunde vara lika skadligt att tanka E10 i en bil som inte var lämpad för det som att hälla vatten i oljan."
:-/
Ludde_57
Tror inte en sekund på att någon tank eller ledning har gått sönder p.g.a E10.

Jag har inte ägt ett fordon jag inte blandtankat eller kört på E85 till 100% sedan det började säljas på mackar i min närhet, och än har jag inte upplevt några problem.
MoPar 66
10% etanol i bensinen det är ju en piss i Nilen typ knappt märkbart
lenaola
dumheter när man börjar närma sig 50% får bilarna problem och då absolut inget som fräts sönder. det som händer om man blandar för friskt är att det tänd en check enginelampa
MoPar 66
Nä oolla blandar man Etanol i bensintanken då händer saker som tex ..katten blir överkörd översvämning i källaren mm mm Allt är etanolens fel :-)

Läst lite inne på Zatzy Dom är rent hispiga på att det ska blandas in lite sprit i bensinen precis som det är världens undergång

https://www.zatzy.com/allmaent/373600-e10-bensin-ersaetter-vanlig-95-oktanig.html
aw73
Min förra bil var en VW Golf 1,6 fsi som finns med på den beryktade listan på bilar som ej klarar E10, jag körde denna bil över 1000mil i rad på enbart E85/etanol men jag råkade inte ut

för varken översvämning i källaren eller att katten blev överkörd mm mm, men den blev lite piggare bara

:) skål på er allesammans
MoPar 66
ah men a128 men grannens bil fick väl punka pga etanolens frätande på gummi :-)
slirfeldt
Vad det gäller det nygamla bränslet E10 som faktiskt redan fanns i några år i början av 90 talet i landet. Tror faktiskt det var i samband med dom första Ford Taurus etanolbilarna som togs in och då dom först E85 mackarna med började dyka upp, även om det var redan då många vanliga fordon som positivt kördes på detta bränsle.
Som jag med senare har för mig var något med något EU direktiv som då förbjöd Sverige vidare försäljning av just E10 av någon anledning. Men väl i några år nu haft max 5% etanolinblandning i den mesta 95 bensinen i landet.

Sedan vi får väl se när och om det överhuvud taget blir aktuellt med E10 även i sverige. Då detta med garantierna från fordons industrin att motorerna verkligen håller kan stoppa det hela enligt https://www.vibilagare.se/nyheter/nya...n-drojer-30431. Likaså är den tämligen livliga diskussioner i både Finland som Tyskland som haft E10 ett tag och där bland annat försäljningen av just E10 rasat rejält just för den allmänna (onödiga) oron.

Men iaf angående E10 som i sig är en tämligen blygsam blandning som dessutom enligt en källa angående Preems verksamhetsplan lär det nämts att inblandningen troligen inte blir mer än 7%. Orsak: Skattesubventionen sträcker sig till just 7%. Eftersom etanol är en dyrare produkt än bensin blir en gissning att inget oljebolag är villigt att skänka bort 3% dyrare vara.
Så den enskilde fordonsägaren med E10 lär knappast känna någon skillnad alls vare sig i förbrukning, motorkaraktär eller kortare servicar rent praktiskt.

Som sedan utan direkta undantag klaras av iaf merparten bensinbilar gamla som nya där dom flesta av dessa motorer till och med klarar än högre blandningar till full lambdareglering osv. Vidare där det sedan 70 talet bara i Brasilien är det minst 25% etanolinblandning i all bensin som säljs och där avsedda för vanliga omodifierade motorer där dom flesta biltillverkare (inklusive Volvo & Saab) för den marknaden med godkänt denna inblandning för dom bilar som saluförs i där.

Även om vissa tillverkare som i denna utgåva för den finska marknaden gällande E10 är återhålls med vad bilar där är godkända för: https://www.e10bensiini.fi/hemsida och för tvåhjuliga fordon: https://www.e10bensiini.fi/files/189/E10-forteckning_Fordon_04.01.2011.pdf
MoPar 66
Det skulle ha funnits ett vred/knappsats på pumpen där man själv bestämde hur mycket etanol man ville ha iblandat med tillhörande display på priset
slirfeldt
Jo detta var och har varit på gång flertalet tillfällen faktiskt och sådana steglösa men väl sådana pumpar med flera steg finns framtaget av någon pumptillverkare.

Sen har vi det här med blandningar mellan 5-30% etanol, de är inte tillåtna enligt nuvarande EU-regler. Upp till 5% omfattas bensinspecen, över 30% som alternativbränsle/etanolbränsle.
Ludde_57
https://www.aftonbladet.se/debatt/debattamnen/miljo/article12853732.ab

"E10 blir slutet för alla veteranbilar"

Undra om bosse kan räkna upp en motor som verkligen förstörts av just låginblandning av Etanol, att komma dragandes med förstörda slangar är ju nästan lite fånigt...
MoPar 66
"Det sköljer bort den viktiga oljefilmen i motorer, vilket leder till fler oljebyten."
Löser sprit olja?? mer att bensinen löser olja
slirfeldt
Jo detta har med varit på gång men hela tiden stoppats av olika regelverk. Så det man har att välja på tills i dag är så endera E10 eller E85. Så vida man nu inte vill blanda till sin egna blandning.
Ludde_57
Vilka bilar kan köras på E10?

https://www.bilsweden.se/web/Dramatisk_sankning_av_koldioxidutslappen_fran_bilar_1.aspx

Vilka andra motorfordon kan köras på E10?

https://www.e10bensiini.fi/files/189/E10-forteckning_Fordon_04.01.2011.pdf

Klistrar in länkarna från VV även om det känns lite fånigt att läsa att vissa kan och inte kan köras på E10, är motorn bensindriven fungerar den alldeles ypperligt även på E10 skulle jag vilja skriva...

Fler trådar i Motornyheter [arkiv]