Motorforum.nu

ForumServa ditt fordon

Hur tvättar man vindrutan effektivt?

Startad av InteUtanMinBil · 2008-11-19 · 7 svar

InteUtanMinBilTrådstart
Hej!

Köpte min första bil nyligen, en gammal saab som stått länge, under ett träd! Vindrutan var väldigt smutsig men jag har inte brytt mig om det fram tills häromdagen när solen stod lågt och träffade vindrutan =) så nu förstår jag vikten av en ren vindruta.

Men hur tvättar man den effektivt, nått speciellt medel som man använder? Jag försökte tvätta den igår på en ok-mack med vanligt vatten (antar jag) och visst lite gick bort men den blev inte ren.

Trots att jag är medveten om min bristande fantasi hoppas jag ändå att nån kan ge nått bra tips.

Tack på förhand.
Med vänliga hälsningar

InteUtanMinBil
slirfeldt
Brukar för det mesta gå bra med lite lacknafta på en trasa och i undantags fall med tex tinner och sedan lite finputs med vanlig fönstertvätt så blir rutorna nästan som nya igen.
grevefoxy
@Peter H 38922 wrote:
Brukar för det mesta gå bra med lite lacknafta på en trasa och i undantags fall med tex tinner och sedan lite finputs med vanlig fönstertvätt så blir rutorna nästan som nya igen.


Okey tack för tipsen blir till att testa det.
walle66
Har hört att ättika ska lär funka bra?
Falaffel
Jag brukar använda avfettning och vanlig t-röd.

-Avfettning, spola rent.
-Torka torrt (tidningspapper funkar för mig), gör att spriten inte späds ut i nästa steg.
-Nu tar du till spriten, tvätta ordentligt minst 5min. Använd mikrofiberdukar, finns billiga på rusta t.ex. så du kan byta ofta om de blir smutsiga, ingen mening att gnugga skiten igen.
-Spola rent, torka torrt.
-Bonus: Nu lägger du på rain-x eller liknande. Om du har gjort förbehandlingen rätt så kan du köra utan torkare (i regn...) om du kör över 70 km/h. Håller minst en månad. Testa, det är riktigt fräckt. Varning: Slarvar du med förbehandlingen så får du ingen bra sikt om du lägger på rain-x. Rutan måste vara helt ren och gärna helt torr innan du lägger på det, slarvar du så göra om allt från början.
-Om det behövs så rengör du även med sprit på insidan av rutan, torka rent/torrt, testa att lägg på fog-x eller liknande. Själv tycker jag inte att fog-x är lika effektiv som rain-x men jag har sällan problem med imma. Arbetsställningen blir lite knepig på insidan så man får jobba lite. Samma varning här: Lägg inte på anti-im-medel om du har inte förbehandlat ordentligt!

Har också hört att rubbing/autosol kan vara bra att få bort skit som sitter i glasets porer. Glas är hårt och det lär vara svårt att repa och helt omöjigt att polera, som sagt, det är för att få bort skit i porerna. Har inte testat detta själv så gör det på egen risk, prova först på ett litet område i nåt hörn!
slirfeldt
Har med under åren till och från testat lite olika huskurer på detta område med skilda resultat, men det har iaf för egen del slutat sedan många år med behandling med vanligt bilvax på framförallt vindrutan som med har en suverän förmåga att hålla borta regn i farter över 50 km/hoch utan användning av torkare.

Och med denna metod med vax verkar inte vara lika kinkig med förbehandlingen heller,,,
Falaffel
Hmm, funkar det med vax? Snacka om att jag blivit blåst... Tack för tipset!
slirfeldt
Möjligt att detta är ett gammalt knep från rekondartiden,,, men funkar av allt fler som testar detta och själv har det blivit lite av en vana att varannan månad eller så dra på ett lager på en vanligt nyputsad ruta. :-)

Fler trådar i Serva ditt fordon