Motorforum.nu

ForumOff Topic

Ibland har man tur, fast man egentligen hade otur...

Startad av Anders P · 2005-11-28 · 3 svar

Anders PTrådstart
I morse vaknade jag brutalt av att klockradion skrällde intill skallen.
Allt annat än pigg kravlade jag mig ur sängen, klädde mig nödtorftigt och hasade iväg in på muggen.
Gick ut efter tidningen och gick med tunga steg uppför trappen och in i köket, varpå jag fick se klockan på väggen stå på 05,20!?
Klockradion visade ju 05,50 så som den skall göra då den låter illa.

Tittade på ett par andra klockor och insåg att jag vaknat en halvtimme för tidigt X(

Nåja, vad göra om inte att äta frukost och göra det bästa av situationen.

Kokade te, bredde mackor och läste tidningen.

Hann med det mesta av frukosten, och nästan allt i tidningarna då ljuset blinkade till och sedan försvann. Jahaja, strömavbrott, så kul.

Klockan var då 05,55.

Om jag sovit och väckts som tänkt, så hade jag antagligen suttit i min egen lilla yrvakna värld på muggen då ljuset slocknade. Och även blivit utan frukost.
Men nu hade jag ju sådan tur att klockradion löpte amok, och lurade upp mig en halvtimme för tidigt, vilket gjorde att jag hann med allt jag brukar göra på morgonen.

Strömavbrottet som visade sig vara omfattande, berodde på en hungrig Bäver som fällt ett träd över huvudledningen i grannbyn 05,00 ca,
För att kompensera den elförlusten kopplades ström på från andra hållet, varpå någon stor säkring löste ut och ännu fler samhällen blev strömlösa.

Så som sagt, ibland har man tur i oturen verkligen.
Ludde_57
För att göra det hela än mer underligt, så visar det sig ifall medias rapportering stämmer, att det handlar om 2 ( samordnade? ) bäverattacker med ca, 3 mils och drygt 1 timmes mellanrum.

Vad är oddsen för det?

https://www.gd.se/Article.jsp?article=67669

Den andra bävern, som slog ut elnätet här där jag jobbar. Nämns det dock inget om. Däremot hävdar elgubbarna här att det var en Bäver som fällt ett träd över ledningen.
obelix
jag anar en konspiration...
Ludde_57
obelix wrote:
jag anar en konspiration...
Mmmm, visst anar man det.
Häromåret kördes dessutom en Bäver överkörd i en by, så liten att den knappt ens har ett namn, på vägen mellan de här två orterna.
Och långt ifrån närmsta vattendrag.

Kanske attacken var planerad redan då, men misslyckades då bävern blev överkörd :q

Vad är nästa steg?

Fler trådar i Off Topic