Motorforum.nu

ForumOff Topic

Omkörningsförbud, i 18 mil.

Startad av Anders P · 2005-11-09 · 7 svar

Anders PTrådstart
https://www.metro.se/content/acrobat/gothenburg/SEGOT_20051108_A_Metro.pdf

Läs högst upp på sidan 2.

VV har kommit på ett nytt briljant sätt att minska olyckorna på vägarna genom att införa omkörningsförbud i 18 mil!?

Kan vi inte bara förbjuda privatbilism, och återinföra flaggvakten som gick framför forna tiders biler för att varna andra?
Krister Lindholm
Hehe, stor chans att den idén skulle fungera i praktiken att bilar skall åka in på en parkeringsficka för att bli omkörda! Vad fan tänker dom med?
Ludde_57
Birp wrote:
Hehe, stor chans att den idén skulle fungera i praktiken att bilar skall åka in på en parkeringsficka för att bli omkörda! Vad fan tänker dom med?Tror du att de tänkt alls?
Folk har svårt för att bli omkörda redan på breda fina vägar med bra sikt, hur skall det då inte bli på en väg där de vet att de har makten i sin ägo i 18 mil? (§e )

Och vad händer då en bil eller lastbil havererar i körfältet, och ex,vis en brådskande ambulanstransport hindras?
Ludde_57
https://www.nsd.se/index.php?artikel=159744

"Vägdirektör Lena Dahlgren vill införa mitträcke med bara en körbana i vardera riktning på den 18 mil långa sträckan mellan Töre och Gällivare.
Såväl åkare som räddningstjänst sågar dock förslaget"

Mer att läsa om detta "genomtänkta" förslag.
Krister Lindholm
Rena dumheter som vanligt...

Jag var i USA i maj, BILENS LAND alltså...
Vi åkte strax över 500mil på både stora Interstates & mindre vägar & man bli nästan stum av förvåning vilket flyt det är på vägarna där alltså!
Att det dessutom ofta är dubbelfiler med en 30 meters gräsplan mellan egen & mötande körbana gör ju inte saken sämre ur säkerhetssynpunkt.

Ett mitträcke i 18 mil i USA skulle leda till upplopp & annat tok, definitivt!

Svenska väg-wannabees som sitter i ledande positioner skulle må bra av att besöka USA tror jag. ;)
Anders
Det är väl en sådan där som kör i sjuttio på nittio-sträcka och bara blivit omkörd :P
MP4
Suck......Den där tanten borde nog ta och klippa sig och skaffa ett jobb. Hon tror säkert själv att hon hittat på nåt lysande,vissa av hastighetstalibanerna i Borlänge tycker säkert också att det låter smart. Om hon inte vill klippa sig så tycker jag åtminstone att hon bör fälla ner huvan,inte undra på att hon tycks drabbad av "tunnelseende".
Slednecksboy
Tja vv är väl inte kända för att göra smarta uttalande eller utredningar.
De måste ha samma anställningskrav som arbetsförmedlingarna.:p
Sedan dessa mitträcken..suck. Snacka om att skapa en dödsfälla för alla mc åkare.
Om de ville öka säkerheten kan de ju börja med att se hur vägar bör byggas.
Att ens ha mötande trafik på samma väg är ju det mest korkade som man kan tänka sig.
Bara att införa att alla nya vägar utanför stan skall vara sepparerade från varandra skulle spara många liv per år.

Greetz

Fler trådar i Off Topic