Motorforum.nu

ForumOff Topic

Statoil köper Jet

Startad av Dazzel · 2007-09-19 · 10 svar

DazzelTrådstart
Hörde idag på radion att Statoil hde köpt upp Jets atumatstationer,undrar hur det blir med prisbilden efter det uppköpet,kommer dom att konkurera med sig själva eller?


MvH Per

Edit: Slog ihop trådarna till en tråd. anders P
OpelMicke
Hörde att Statoil ska köpa Jet inom en snar framtid, då kommer ju bensinen även bli som statoil ha nu, då finns de även mindre självbemannade stationer har lågt pris så som jet har nu?? vad tycker ni är det bra eller dåligt av Statoil??
Har aldrig tyckt bra om statoil speciellt mycket heller gillar bättre OKQ8.
MoPar 66
OpelMicke
@MoPar 66 25541 wrote:
https://www.st1.se/index_se.php där tankar jag


ja dom är ju bra men finns inte överallt tyvärr. Enda utvägen när Jet blir Statoil är väl att klippa kortet den dagen det sker:(

mer info finns förresten på www.jet.se
Lasp
Visst är det dåligt. Mindre konkurans ger högre pris och sämre service.
BAWE
Detta fick mig att tänka på TV-serien "Macken" avsnitten med han som är medlem i OK och därför vill bara tanka svensk bensin... hehe jaja lite off-topic, men fick bara fritt de associationerna. :) Tacka vet jag de gamla goda märkena OK, Esso.... ^^
Ludde_57
Appropå Statoil, sveriges absolut minsta statoilmack måste ju vara den i Sigtuna.

Såg ut som en friggebod med ett par pumpar utanför...
Ludde_57
https://www.alltommotor.se/artiklar/nyheter/gront-ljus-for-kop-av-jet-mackar-1.5007
"EU-kommissionen har godkänt det norska oljebolaget Statoil-Hydros köp av bensinkedjan Jet. För att godta köpet har kommissionen ställt krav som ska säkra fortsatt konkurrens. "
OpelMicke
@Anders P 37631 wrote:
https://www.alltommotor.se/artiklar/nyheter/gront-ljus-for-kop-av-jet-mackar-1.5007
"EU-kommissionen har godkänt det norska oljebolaget Statoil-Hydros köp av bensinkedjan Jet. För att godta köpet har kommissionen ställt krav som ska säkra fortsatt konkurrens. "



När statoil tagit över och stängt eller bytt namn på dom så kommer bensinen kosta som övriga statiol mackar har, ska dock vänta med att klippa jet kortet i fall dom bara byter namnet på jet och har lite billigare ändå. För att det ska bli konkurens så behövs fler Din x mackar har ungefär samma priser som Jet. Varför ska dom sälja Jet när det fungerar så bra??
Ludde_57
https://gd.se/konsument/1.1425959

"Finländsk bensinkedja har köpt alla Hydro- och Uno-X-automatstationer i Sverige samt ett 40-tal Jet-stationer"
Pele
...det blir något här i Västerås då?

Har kreditkort på Hydro men dom har lagt ner alla 3 mackar här och den närmaste är
Uno-X i Enköping.
Jag anser att det är en jävla skandal att Statoil/Hydro/Jet/Uno mfl gör så
här mot kunderna, hoppas att Finnarna beter sig bättre!

Pele

Fler trådar i Off Topic