Hhonken75Trådstart2007-08-22Har en saab 9000 som abs lampan lyser på och så är bromsarna "tung"trampade och dålig bromsverkan! Kan det vara abs-pumpen eller styrenheten till absen som har gett upp?
Ja och dom var hela, funderar på vart styrenheten sitter till absen?
Vet ej exakt funktionen på dessa bilar, men normalt sett så bör bromsverkan och pedalkraften vara helt oförändrad oavsett om ABSen är fungerande eller ej,, men det är möjligt att Saab har egan variant på detta.
På dessa bilar så finns det ingen vanlig huvudcylinder utan allt styrs av en högtryckspump som är eldriven. Om den går sönder så blir bromsarna väldigt tungtrampade. Jag skulle tro att det är nåt sånt som har hänt. Det ska sitta ett två-poligt diagnosuttag mid vänster stötdämpar fäste fram. Bygla den kontakten och slå på tändningen, ta bort byglingen medans tändningen är på och räkna abs-lampans blinkningar. Lycka till!
Hej.
Jag gjorde som du skrev men det hände inte något, lampan lös som vanligt, så nu vet jag inte vad jag ska göra