Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Audi 100 (C4) 92 2,0. Startar inte

Startad av Isak_5 · 2010-07-05 · 2 svar

Isak_5Trådstart
Hej. Jag har en audi 100 som jag inte får igång.

Jag har bra gnista på alla 4 stiften och bensin fram till insprutningen. Sprutar jag i startgas går den att ha igång tills jag slutar spruta.

Jag har en lika dan reservdels bil som startar som jag byter del för del med och den startar fortfarande.

Utav någon anledning vill inte soppan komma igenom insprutningen och in i motorn. Jag har bytt insprutninghuvudet och luftmängdsmätaren (Allt som sitter på luftburken) insprutningsstyrdon (databoxen under golvet på passagerar sidan), spjäll lägesgivare (tillsammans med gasreglaget).

Jag böt även alla reläer under ratten samt i lådan under huven, har också bytt tempgivare.

Har även för kort tid sedan bytt soppa pump, tändspole, fördelare och tändstift.

Jag har nu slut på idér och skulle behöva lite tips av någon som är mer kunnig på bilar än jag.

Tacksam för alla svar och kommer prova allt ni kan komma på och skriva hur det går.

MVH Isak
boheme
Det verkar som om du har dåligt bränsletryck, du borde kontrollera bränsletrycket vilket görs med en tryckmätare kopplad med ett T-stycke i börjar av bränslerailen, T-stycket kopplas mellan rail och ingående bränsleledning. Titta i specarna för din bil vilket tryck du skall ha. Du bör också kontrollera BTR (bränsletrycksregulatorn,sitter i slutet av railen) för om den inte gör sitt jobb får du inte tillräckligt tryck.

Mvh Janne
Nitrogen
Hallgivaren?

Fler trådar i Hjälpforumet Bil