MmartinftwTrådstart2009-07-07Hej har ett problem med min audi den hackar när man gasar. när man ligger på jämn hastighet så fungerar den klockrent:) har sökt lite på forumet har kommit fram till att det kan vara lamban. prova koppla ut den och bilen beter sig likadant.
Har bytt
Fördelare
router
tändkablar
bränslefilter
olja / oljafilter
tändstift
Är mycket tacksam för svar /Martin
är inte så bra på att förklara saker men fråga om det är något ni inte förstår:)
Tändstift verkar du inte bytt, prova det o återkom :)
Oj jo tändstiften glömde jag. det var det första jag byta /
Vad är det för motor? Låter som det klart skulle kunna vara defekt hallgivare (som ofat är separat utbytbar) som för egen del även hade problem med dåvarande caravelle med precis samma fenomen, där hela tändsystemet gicks igenom utan resultat till hallgivaren kollades upp och bytes ut och bilen blev som ny igen.
Om detta har det diskuterats en hel del i olika trådar här på forumet,,, sök på tex hallgivare, men den startar annars bra osv?
Hej peter:) ja den startar perfect ska söka på det direct. vad kostar det och vad gör den?
Vill minnas att hallgivaren sitter vid svänghjulet på audi 80 . sök på tex. mekonomens hemsida och titta efter vevaxellägesgivare, kostar ca 300:-
Mycket märkligt tog av fördelare locket och blåste ner i fördelaren nu går den som den ska :O hitta inte heller den givaren:S
/// den börja hacka igen :S
[IMG]https://data.fuskbugg.se/skalman01/
DSC00488.JPG
kan detta orsaka att den hackar?Ja vad det nu är (lite för mycket närbild,,) så kan detat mycket väl vara orsaken till fenomenet, då det verkar vara trasigt, lite sent svar men ändå,,, :-)