Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Belysning och funktioner för värme och fläkt slutat funka seat alhambra

Startad av johe · 2012-11-07 · 5 svar

joheTrådstart
Plödsligt lade belysning och funktioner av för fläkt och värmereglage. Kommer bara lite ljummen luft och inga reglage reagerar längre. Hittar ingen säkring som är trasig, finns det något relä eller något annat tips på vad som kan vara felet.

mvh Johan
slirfeldt
Vad är det för årsmodell och är det acc (automatisk luftkonditionering) på bilen?

Men det låter som acc och där är det inte så att displayen blinker då man slår på tändningen, eller är denna med helt död? Som då indikerar att fel finns i anläggningen.
clarre
Tack för engagemanget!!
Årsmodell -01. Inte acc, bara ac som slås på med en knapp. Ac-knappen + knapp för att slå på värme bak + knapp som slår av luftflödet utifrån, sitter på samma panel som vreden för värme/kyla+fläktfart+luftflöde(rutor/kupé/golv). Endast fläktreglaget funkar. Relät till det fick jag bytt i somras.
slirfeldt
Okey men även med denna variant styrs dom flesta funktioner som luftfördelning osv elektriskt så skulle det mycket väl kunna vara reglagepanelen som är defekt.
Som med byts någon gång,, men belysningen för övriga instrument fungerar i alla fall?
clarre
efter att ha plockat isär reglagen och sprutat på elektronikspray så funkar det igen. Kontaktproblem var felet....
slirfeldt
Jo skulle fått med det också att det som sagt kunde röra sig om kontaktproblem med,, men kul att du iaf fick till det och till ingen kostnad alls. :-)

Fler trådar i Hjälpforumet Bil