Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

bensin mätare 740

Startad av gorgen · 2007-08-31 · 4 svar

gorgenTrådstart
tjena.. har problem med min benismätare på min 740 combi.. ibland funkar den inte alls ibland visar den för mkt ibland för lite och ibland åker den upp och ner..
någon som vet va som kan varra fel..hur man kan fixa de och vart de kan varar glappkontack? :htacksam för svar
slirfeldt
Det är bara tankmätaren som strular och inte Tempmätaren med? Isf är det dess spänningsstabilisator i intrumentethuset som är defekt,, annars börja med att kontrollera kontakten till armaturen som är åtkommlig under govluckan till denna.

Och det kan vara så att flottören kärvar eller resistans spåren är defekta på flottör armen, men för att kontrollera att inget är fel med kabeln genom bilen så lägg ihop armatur kablarna som då skall ge "full tank", sedan finns det i rephandboken för denna modell instruktion hur man via resistansen kan exakt justera i armaturen..
Augusto
ne de e barar benismätaren som kronglar.. tempmätarn funkar prefetkt... men ska provade du sa.. hehe.. tack för svaret
gnlg
Vanligt fel är själva mätaren i instrumentet, köps på skroten, kolla modell först (finns flera fabrikat)
slirfeldt
Ja om det är mätaren som är dålig visar det sig om man lägger ihop dessa tåtar vid tankarmaturen så skall mätaren gå i topp, annar är det endera kabelbrott eller så är just mätaren i instrumenthuset defekt,,,

Fler trådar i Hjälpforumet Bil