Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Bilen går ryckigt. Mazda 626 -90.

Startad av Mazd · 2012-02-13 · 6 svar

MazdTrådstart
Hej!

Det var ett tag sedan, men nu behöver jag hjälp igen.
Min Mazda 626 2,2i 12v 1990 (19000mil) har sedan i somras gått ryckigt ibland, och det har blivit värre och värre. (Ungefär samtidigt som den började gå dåligt så började den dra lite olja också. Vet inte om det har något samband...)

Bilen startar bra, och om man kör försiktigt så märks nästan ingenting. Men i långa uppförsbackar känner man att den rycker lite, särskilt med släp. Och vid kraftig acceleration rycker den rejält. Ett bombsäkert sätt att få den att rycka är att köra i 70km/h på femman och så ge full gas. Det är alltså när man ökar från låga varv som problemet märks mest. Över 2500rpm märks nästan inget.

Har provat lite olika felsökning, men kört fast ganska ordentligt nu.

Bilen är regelbundet servad, har nya stift, tändkablar, rotor och lock. Tempgivaren till motorstyrningen är bytt och även lambdasonden. Tändspolen är ok. Jordkabeln block-kaross-batteri är ok. Har provat startgas runt packningar och vacuumslangar vid insuget utan resultat. Tändningen står rätt.

Oljeförbrukningen kom sig av en skadad topplockspackning och möjligen är ventiltätningarna inte världens bästa... Topp-packningen har jag bytt.

Men som sagt så har den brännt en hel del olja sedan i somras. Kan detta ha gett följdproblem typ EGR-trubbel pga av jättesotiga avgaser??? Den har inte blårykt eller så men jag såg att det hade brännts en del olja i ettans och tvåans cylindrar, och man har ju fyllt på en del.

All hjälp mottages ödmjukt och tacksamt!
boheme
Kan ju vara dom där ventiltätningarna du nämner, hackandet kan bero på ventilfel.

Mvh Janne
slirfeldt
Låter som sagt troligast med defekta ventiltätning som i fallet läcker olja på 1 och 2:ans cylindrar med förbränning av oljan.
Som då borde med blåröka en del ur avgaserna som följd.

Detta kan med ge resultat som ryckande motorgång du beskriver just av att ofullständig förbränning sker i dessa cylindrar pga av inträngande olja.
Ett kompressonsprov kan med säga hur det är med kompressionen.
BrageDares
Kompet är bra.

Har från början varit inne på att inläckande olja stör förbränningen och orsakar hackandet, men samtidigt avfärdat det eftersom bilen inte blåryker... Men visst, den har käkat olja i ettans och tvåans cyl, helt klart.

(Men min gamla trotjänare 626 2,0i 16V 1989 tankade jag olja i och kollade bensinen, och den gick som ett spjut, utan hackande.)

Tackar för svaren go'vänner! Nya ventiltätningar får det bli hur som helst.
slirfeldt
Jo gällande blårök är det nu beroende på kvantiteterna det nu verkligen är fråga om där det i vissa fall kan "försvinna" rätt mycket olja, utan att det för den delen syns alla gånger på avgaserna.

Mycket möjligt att det finns fler delorsaker till dessa främst ryckanden. Men som sagt ett byte av ventiltätningarna råder troligt inga tvivel om att dessa behöver ses över.
BrageDares
Hej igen, dags att tala om hur det gick. Stora boven i dramat verkar ha varit ventiltätningarna. Två av ventiltätningarna var heltrasiga och satt föga överraskande på varsin insugsventil till ettans respektive tvåans cylinder. Där det bränts olja.

Nu har jag bytt alla 12 ventiltätningarna och tagit en provtur och bilen går som den ska igen, dvs jag kan både gubbköra och accelerera utan ryckig gång.
slirfeldt
Kul med sådana framsteg och nu ska väl den bilen rulla på utan oljerök i alla fall då,,, :-)

Fler trådar i Hjälpforumet Bil