Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Bilen skakar!!

Startad av satch · 2008-11-06 · 2 svar

satchTrådstart
Har en Audi A4 - 96, och den har börjat skaka våldsamt när man ska börja köra i första växeln. Kan inget om bilar så jag vet inte vad det kan vara. Det händer heller inte hela tiden, utan när man har kört i stan i någon timme, och står vid ett rödljus och ska börja köra, och då börjar den skaka när man gasar och släpper kopplingen. Detta händer bara vid uppstarten i första växeln. Vet nån vad det kan vara vad vad det skulle kosta att reparera det?

Tacksam för svar!
rollet
Det låter som om lamellerna går in snett. Dags för renovering. Kostnad: Ingen aning faktiskt. Få hemmapulare vill befatta sig med detta, men du kan väl höra dig för hos din lokala "Grease-monkey"
Meken
Kan också vara olja på lamellen pga läckande packbox på vevaxeln. Blir det några oljefläckar under kopplingskåpan? Kolla också att det ej är stopp i vevhusventilationen,vilket leder till att olja/oljedimma kan tränga ut genom diverse packboxar/packningar.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil