GGlasgasTrådstart2008-05-25Hej, kommer nu till detta forum i tro om hjälp.
Det är så att efter en liten incident så bröts blinkersspaken av. Det är så att den är "glapp". Gick av inne vid ratten.
Då till frågan, måste man byta ut hela skiten, eller går det att laga? Då jag inte är någon guru på bilar och allt däromkring så må det låta idiotiskt.
Någon kanske har erfarenhet av detta sen tidigare. Går det att smälta ihop plasten eller liknande igen?
https://www.tradera.com/Farthallare_till_Volvo_850_855_med_mont_anvisning-auktion-65366939#pic
Om ni kollar på bilden så är det en sådan spak det gäller.
Låt oss ponera att man lämnar in det till en verkstad, vad kan det tänkas kosta att fixa då?
Snabba svar uppskattas.
Har inte själv reparerat liknande pryl denna på just denna bil och lite beroende på hur den gått av kan den gå att reparera den, annars är det bara/enklast att byta själva spakenheten som det även bör gå med en volvo,, och ser så ut att göra enligt bilden.
Tror ingen verkstad tar på sig att laga en sådan utan hellre byter ut den som enhet,, och kostanaden kanske hamnar på några hundra plus vad delen kostar ny som begagnad,, så det som gäller är annars att isf försöka laga den själv,,,
Jo, men då till det otrevliga. Det är inte min bil, och den måsta fixas så fort som möjligt.
Åker bilen in på verkstad så hamnar nog kalaset på bra många tusen. :mad:
Annars fanns det försäkring som har en självrisk på 3 500:-.
Hur fungerar det då? Måste man snacka med försäkringsbolaget först, eller kan karln lämna in bilen, få en räkning på låt säga 6 000:- och försäkringsbolaget vill inte ha något med det att göra? :confused:
Gissar att enklast, och billigast är att köpa en begagnad spak på skroten och byta själv.
Spaken sitter mest troligt bara fastskruvad med 2 skruvar, lossa täckkåporna runt rattstång/spak, så kan du nog enkelt byta spaken själv.
Javisst,, det smidigaste och självklart billigast är att skaffa en sådan enhet från skroten, även om dom tar prismässigt blir det iaf billigare än dom hutlösa slantarna som annars kommer att avkrävas ett sådant byte och som redan sagt är det sedan inte alls svårt att byta denna som Anders P beskriver.