Motorforum.nu

Forum › Hjälpforumet Bil

Bra avgasvärden trots trasig lambdasond?

Startad av Sunes Hjul · 2007-01-25 · 4 svar

Sunes HjulTrådstart
Hej!
Har en Volvo 850 -94. På besiktningen hade bilen bra avgasvärden. Ett par dagar efter besiktningen började varningslampan för lambdasonden att lysa. Felkoden visade "Syresensorns uppvärmning felaktig". Jag bröt strömmen från batteriet och släckte varninglampan. Fyra veckor senare började lambdalampan att lysa igen och jag fick samma felkod som tidigare.

Bilen hade som sagt fina avgasvärden ett par dagar innan lampan började lysa. Så vitt jag kan märka är motorgången och bensinförbrukningen helt oförändrad efter att lamdalampan började lysa. Måste jag byta sonden eller kan det vara något annat som är fel?

Tacksam för hjälp.
konny
Rätta mig om jag har fel. Men även om uppvärmningen till lambdasonden är pajj betyder det inte att sonden i sig inte funkar. Uppvärmningen är till för att den snabbare ska komma upp i arbetstemp. Dessutom brukar det inte synas på felkoderna om sonden är trasig, utan de är bara om uppvärmningen är trasig som ger felkod. Ska man kolla om den är trasig får man mäta upp den manuellt eller genom styrboxen.
Eller är jag ute och cyklar? :p
Hells
zetar,

du har nog rätt. Det verkar ju uppenbart att "Syresensorns uppvärmning felaktig" betyder just att uppvärmningen krånglar, inte att sonden i sig skulle vara trasig. Har du (eller nån annan) nåt förslag på varför uppvärmningen inte funkar? Och vad man ska göra åt det?
Ludde_57
Oavsett så måste väl sonden bytas för att lampan skall förbli släckt. För SBP/polisen godtar väl knappast en lysande CE lampa hur som helst?
Hells
@Anders P 19135 wrote:
Oavsett så måste väl sonden bytas för att lampan skall förbli släckt.

Nja, det beror väl på vad felet är och det var ju det som var min fråga. Att köpa en ny sond om det är nåt annat som orsakar den lysande varningslampan är väl lite meningslöst?

Fler trådar i Hjälpforumet Bil