Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Bränd lukt i Opel Corsa 08

Startad av Ocorsa · 2012-12-06 · 1 svar

OcorsaTrådstart
Jag har sedan igår haft problem med en kraftig bränd lukt inne i min bil. De två mittersta fläktarna fungerar inte. Dock verkar de andra fungera. Luktar riktigt mycket även efter att bilen stått still under natten.
Är tämligen okunnig på bilar men har efter lite efterforskningar lokaliserat säkringen för Kupefläkten så ska kontrollera imorgon (hade ingen tång eller dylikt när jag letade fram den tidigare ikväll så fick inte ut den). Andra tankar om vad det kan vara, mystiskt att bara ett par fläktar inte fungerar? läste nåt om fläktmotsånd som kunde gå sönder nånstans, kan det vara något sådant? Alla tips och ideer är tacksamma.
slirfeldt
Du menar förstås att som i fallet att inte fläkten snurrar på läge 2 & 3 och bara på det lägsta och så det högsta.
Som då är det vanliga att just fläktmotståndet gett upp som ser ut så löst: https://bilder.lagabasen.se/delar/1091/1091377676vy1.jpg och sitter på luftrumman under/bakom handsfacket som i vissa fall måste demonteras.

Alltså brukar kupéfläktar alltid fungera på det högsta fläktläget (då dessa går med fullström 12Volt) som sedan beroende på dessa motstånd för resten av lägena.
Den brända lukten brukar med komma av sådna defekta.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil