GglennTrådstart2010-01-28hej ha hört att det börjat skrapa bak i mina bromstrummo så det är väl dags för byte av dom,fågan är om det är bendix eller lucas,hur ser man det,vet ni ifall det är samma på clio-95 och renault 19-96 då jag har ett par liggandes till 19,står det på vilket märke det är på dem.
Har inget knep om att kunna se skilnaden, men borde kunna gå få via regnumret och återförsäljare, men annars ser dessa inte ut att passa då det iaf oavsett fabrikat är samma som till Renault 19 till och med -95 enligt meca.se iaf.
sådär nu har jag haft av trummorna o kollat backarna o dom var nästan som nya,så vad är det då som skrapar när man ibland bromsar,konstigt.
Det är inte bara någon av backarnas spännfjädrar som sitter fel och kan då i bland ligga emot trumnavet? Inte helt ovanligt fenomen,, vid dessa tilfällen
kan även vara rost på kanten på trumman,eller rost i spåret på trumman.
Jo och inte att förglömma som jag med har för vana då trumman ändå är demonterad att slipa bort denna kant, vilket både underlöttar återmonteringen som kommande demonteringar av densamma,,, :-)