Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Bromsbyte 626

Startad av dalmas · 2010-03-25 · 8 svar

dalmasTrådstart
Ska byta bromklossar fram och skivor och klossar bak på min Mazda 626 -98. Undrar om det är nån som vet om det är några konstigheter när man byter? Eller är det bara rätt på? Har inte hunnit fixa nån Haynesbok.
slirfeldt
Dessa moment bör inte ställa till det allt för mycket och med frambromsarna är det så kallade flytande bromsok som ser ut som så:https://bilder.lagabasen.se/delar/1089/108919652vy1.jpg att lossa dessa två glidbultar för att lossa bromsoket för belägg och bromsskivebyte.

Tillse med detta att glidbultarna är väl infettade och glider lätt samt att även bromskolven på vardera sidan med löper lätt, och ungefär densamma procedur är det med bakbromsarna där ett sådant bromsok ser ut som så:https://bilder.lagabasen.se/delar/1051/1051259010vy1.jpg
dalmas
Inget "SAAB 99- grunk" med kolvarna - dvs att de ska skruvas in?
slirfeldt
Tills någon annan eventuellt säger annat är mitt minne av dessa att dess kolv skall pressas in med tex stor polygrip alternativt bromskolvsverktyg från tex Biltema (artnr 19-234) för runt en hundring som även har den skruvande funktionen och passar en rad olika bilar.
Trott
Du kanske får släppa på handbromsen i oket bak
sitter en insex 4mm innanför en 14mm sexkantsskruv på baksidan.
Tror att det är lika som på min -92:a
Jason
Det kom en ny modell 98. På den nya modellen ska kolvarna skruvas in. På modellen som finns 92-97 så ska du följa christers råd. Släpp först helt på vajern inne i bilen och när du är färdig med bromsbytet ute vid hjulen så är det viktigt att pumpa fotbromen ett antal ggr INNAN du ens rör vajern, detta för att självjusteringen i oken ska funka.
dalmas
Jo det är den nya varianten. Och det ska skruvas in. Fast jag inser att oken måste bytas också.

Fast jag förstod inte det därmed handbromsen - var det på den äldre eller den nya som man ska lossa handbromsen på?
Jason
Tjena, det är på den nya modellen som du ska pumpa på bromen med vajern avlastad för att kunna få självjusteringen att funka.
dalmas
Bra! Tack!

Fler trådar i Hjälpforumet Bil