Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Byte av drivknut på saab 9000 90á

Startad av frasse72 · 2008-02-28 · 6 svar

frasse72Trådstart
Hej. Jag skulle vilja ha lite råd om hur jag ska gå tillväga för att byta drivknut på en saab 90 90á men automatlåda (om det spelar någon roll)
Är det tvunget att byta hela drivaxeln eller räcker det med att byta drivknutarna? hur ser jag om jag behöver byta drivaxel?
Hoppas på lite hjälp.
lenaola
du behöver bara byta knuten !!!

Det enklaste är att plocka loss hela spindeln

Lägg en träkloss under övre länkarmen innan du hissar upp bilen så låser sig fjädern skruva loss övre och nedre spindelleden och ta bort bromsoket. ta loss styrleden sedan är det bara att ta loss slangklämman på inre drivknuten och dra rakt ut ta loss centrumbulten som håller drivknuten återmontera hjulet lägg det på lämplig plats (typ två bänkar) så drivnuten kan hänga fritt under. Dundra på med släggan på drivkuten så åker den ut ur hjullagret. Sen demonterar du drivaxeln. det sitter en låsring någonstans inne bland kletet (torka rent så ser du)
Jason
Att plocka hela spindeln ser jag som onödigt merjobb. Om du lossar centrumbulten och de två bultar som fäster fjäderbenet med spindeln och viker ut spindeln så går det att plocka ut drivknuten den vägen. Strunta i att lossa spindelled och styrled, så minskar du risken att nånting går sönder. Har plockat i och ur drivaxlarna på 9000 ett flertal ggr och jag vet att det funkar.

Lycka till!
freddofrog
Tack så mycket jag testar det
slirfeldt
Har visserligen inte pulat så mycket med 9000 men troligt är det även med denna som "Tåjååta" här beskriver som man då även slipper tömma delar av växellådsoljan då aceln dras ut och på det sätt jag själv med uteslutande använder mig av vid knutbyte på dom flesta framhjulsdrivna bilar med få undantag där knutarna sitter så pass fast att en demontering av hela axeln då är att föredra.
Henka
jappdet stämmer har gjort på det sättet som tåjååta beskriver på en 9000-89
lenaola
när jag skrev mitt svar stog det saab 90. det är en helt annan sak med en 9000. som har ett mcperssonben fram !!! på en 9000 är det plinad axel och knuten är endast iträdd medans konen på 90:an måste tas isär med våld har man ingen avdragare är släggan ett fungerande koncept men då måste man ha hjulet monterat och spindeln lös. Tåjjåta har rätt

Fler trådar i Hjälpforumet Bil