Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Byte av relä på Laguna -00 ?

Startad av Winessa · 2008-08-26 · 4 svar

WinessaTrådstart
Är inte haj på bilar alls...

Det är så att vindrutetorkarna la av, så bytte säkring & de funkar igen men däremot inte intervallen...
Kan det vara ett relä som behöver bytas?
Isådanfall är detta svårt, eller är det bara att lämna in bilen till verkstan för en okunnig person?
:)
lenaola
på vilket sätt är det intervallet inte funkar !?

Går den inte alls i det läget eller går den hela tiden
TCMOT
@oollaa 35289 wrote:
på vilket sätt är det intervallet inte funkar !?

Går den inte alls i det läget eller går den hela tiden



Iintervallen är stendöd, samt att när man spolar med spolarvätska så går inte torkarbladen igång utan då får man sätta igång torkarbladen själv.

Så idag när man sätter igång torkarbladen är det "normal eller snabb" som funkar, intervallen är som sagt stendöd...
Ludde_57
Har du kontrollerat så att det inte finns 2 säkringar till torkarna?
lenaola
japp så kan det vara... I annat fall är det bara att påbörja regelrätt felsökning. Ett kopplingsschema och mäta det är tidskrävande men sånt är livet ibland. En enkel grejj att kolla först i felsökningen är att kolla reläet och att det kommer ström dit det enligt kopplingschemat ska komma ström att det är jord där det enligt detsamme ska vara det. och sedan slutgiltigt kolla att det kommer ut matning på rätt ställen.

En enkel och snabb variant kan vara att åka till lämplig skrot och fråga om du kan få låna ett relä för att prova om det är detta i många fall är dom schysta och lånar ut relät.

Första grejjen att misstänka är ju relät andra grejjen är spaken/reglaget.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil