Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Corolla -96 startar ej

Startad av JohanLundberg · 2012-05-19 · 2 svar

JohanLundbergTrådstart
Hej!

Försökte få igång min Corolla -96 idag men den vill plötsligt inte starta. Hade tidigare i våras problem med att batteriet blev urladdat efter att bilen stått oanvänd under vintern. Detta är dock sen tidigare åtgärdat och verkar inte vara problemet denna gång (radio, elhiss till fönster och lampor fungerar som de ska). Vi har dessutom försökt med startkablar. Startmotorn går igång och motorn har hostat till ett fåtal tillfällen (två) vid upprepade försök, vid ett tillfälle rörde sig bilen någon meter framåt vid lätt gas.

Kan tillägga att vi redan försökt rulla och bogsera igång bilen utan resultat.

Mycket tacksam för svar!

Hälsningar
Johan
lenaola
då blir första steget i felsöket att kolla om bilen själv har ngt att säga om felet... dvs om det finns ngn felkod lagrad. Felkodsläsare finns på tex biltema eller billiagre på www.24.se

Finns det ingen felkod blir nästa steg att utröna om felet ligger i tännsystem eller i bränslesystem . Detta kan man enkelt kolla genom att duscha in startgas till motorn om motorn då tänder till hostar å liksom nästan startar är felet något bränslerelaterat om den fortfarande är stendöd eller precis som förut när du ger den startgas ligger felet i tännsystemet återkom då du har påbörjat felsök så kan vi vägleda
slirfeldt
Bra metod detta för att utröna problemets art med startgas.

Vidare bör ett svagt surrande bak i från kunna höras en kort stund efter varje gång tändningen, där det då är bränslepumpen som då bör höras. Det brukar även kunna lukta rätt bra med bränsle ur avgasröret efter en tids nötande om det med skulle vara tändrelaterat fel.

Som felkods läsare bör så denna fungera om inget annat: https://www.24.se/obd2-felkodslasare-p-552-c-227.aspx

Fler trådar i Hjälpforumet Bil