OoollaaTrådstart2011-04-20Har en kollega som bett mig om hjälp vid bilköp. Hennes saab 9-5 aut -98 sa nyss upp sig efter 35 000 mil med ständigt släpande på häst transporter. Den sista tiden med saaben har minst sagt varit förknippad med problem, ändå måste jag ge saaben en eloge för den har inte direkt varit välskött och vad den fått utstå med ofta två hästar i kärran.
hursomhelst nu har nytt kapital lånats upp kravet är snål dragbil var ska man börja leta? Vilka märken? Jag har noll aning om bilar i denna prisklass
Varför Inte en SAAB 9-5 igen, har som åkare haft 2 st i taxitrafik som jag faktiskt var mycket nöjd med. Kanske en god ide att denna gång välja en 9-5 med manuell låda,
Mvh Janne
passat med Fsi motor ? annars kanske en dieselbil om man kör jättemycket
https://www.blocket.se/goteborg/Volkswagen_Passat_Variant_Fullservad_Nybes_33006553.htm?ca=22&w=3
lite mer än 80.000:- dock :-(
undrar de jag!! hade en manull låda gått 35 000 mil med dessa tunga kärror... de va turbon som sa upp sig alltså
35.000 mil för en 9-5 är väl inget bara de sköts rätt. Och om bara turbon rasat kunde man ju bytt den om inget annat gått sönder då. Men jag skulle nog satsa på en saab igen om jag vore henne. Kan ju hitta fina ex för små pengar :) Inte för att jag själv handlar för dessa summor, jag får nöja mig med 5000 kronors bilar :)