MmarwinTrådstart2011-09-10Hej
Vi har haft inne bilen på verkstad 4 ggr för ca ett år sedan. Då man varje gång trodde att man löst problemet.
Bytte någon givare bl.a. Sista gången påstod dom att dom blåste ren några kanaler?? Efter den gången har lampan inte lyst mer.
Nu tändes den dock igen. Bilen går inte konstigt som förra gången då den ryckte väldigt mycket.
Någon som vet vad man kan göra eller är det verkstad som gäller igen?
Mvh
Jörgen
man kan skaffa sig en felkodsläsare(ganska billig kostar ett par hundra) och läsa av vilken kod som fått lampan att börja lysa. Felkodsläsaren nollställer systemet så lampan slocknar. Återkom när du vet vilken kod som felkodesläsaren läser ut så kan vi nog hjälpa dig vad du bör göra för att lampan ska låta bli att vara tänd.
Du bör INTE använda bilen innan du vet vad som är fel.
Precis så finns risken att fortsätta köra med en bil vars elektroniklampa gör sig påmind hela tiden och speciellt om motorn går illa även om denna inte gör det i nuläget. En sådan annars rätt prisbillig felkodsläsare är då med bra att ha och som även blir allt vanligare att gemene man skaffar efter bilprovningens nypåfunna "service" att på bilar nyare än 2002 års modell även kolla av motorsidans eventuella felkoder och därav sätta felkod för detta många gånger utan att vrae sig motor elelr varningslampor lyser då dom inte ska.
AaphoniRomi782011-09-10 · #ok, jag fixar en sådan. Återkommer
Tack tillsvidare
Jo den sidan har jag med bara goda erfarenheter av,, har dock ingenmer exakt info om vilken läsare som är kompatibel till just den modellen bara. Själv har jag rätt omfattande erfarenhete av deras
https://www.24.se/obd2-felkodslasare-p-552-c-227.aspx som passar en rad GM bilar dock ingen så ny som din bara.