Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Elfel Golf IV - 03

Startad av Toxcity · 2012-07-17 · 3 svar

ToxcityTrådstart
Tja!

Vill börja med att be om ursäkt för min okunnighet i ämnet men kände att jag behövde lite hjälp.

Skulle idag byta lampan till bakljuset på bilen, dum som man är glömde jag att stänga av bilen innan jag pillade på kontakten.
När jag fått bort lampan satte jag mig i bilen och skulle åka iväg, märkte då följande fel:

Varningslampan för att en dörr var öppen lös trotts att alla dörrar var stänga.
Klockan på stereon gick plötsligt väldigt fel.
Elhissarna fungerar inte, vare sig på "huvudpanelen" eller på dörrarna.
Fjärrlåset fungerar ej, centrallåset fungerar som det ska om man använder nyckeln i dörren men den går ej att låsa med knappen på nyckeln.

Efter att ha startat om bilen fungerade varningslampan för dörrarna igen men inte det andra.

Min kompetens sträcker sig till att kolla säkringarna, vilket jag gjort och dom var hela..

Någon som har något tips på vad det kan vara för fel?

Vänliga hälsningar
slirfeldt
Ingen fara att någon fråga är för dum eller att man inte kan så mycket om bilar och det är ju en hel del av grejen med forum att få reda på det man redan vet,,, :-)

Lite knepigt i fallet att det gav så mycket fenomen av bara ett lampbyte som annars inte ska vära några problem ens med motorn påslagen.
Men det tycks ha skett någon form av överslag i samband med "lampfipplandet", men det var rätt lampa osv du ersatte den trasiga med?

Möjligtvis kan du pröva med att göra bilen strömlös en stund genom att lossa minuskabeln till batteriet en stund som i vissa fall brukar kunna styra upp sådana fenomen.
pizipim
@Peter H 77883 wrote:
men det var rätt lampa osv du ersatte den trasiga med?


Satte aldrig i någon ny, skulle bara ta ut den och kolla vad det var för någon.
Tackar för svaret och ska testa detta så fort jag kommer hem, känns lite onödigt att lämna in den om det är ett "enkelt" fel.
lenaola
Börja med att sätta en ny lampa på platsen

Fler trådar i Hjälpforumet Bil