Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Extra ljus! men hur göra med fästen??

Startad av Marko79 · 2009-12-23 · 5 svar

Marko79Trådstart
hej!
jag har inhandlat nya extraljus till bilen 3 stycken med 2 relän och allt! men hur ska jag fästa dom??? nån som har bra tips det är gamla kofångare dom små original som golfarna har det är en 89:a ska man köra med nummerskyltshållare?? eller ska jag borra hål i kofångaren?
tacksam för snabba svar! ska åka till inlandet i helgen då har jag tänkt prova extraljusena =)
slirfeldt
Det är lite av en smakfråga och på en så pass "gammal" kanske det är okey att helt enkelt borra dessa hål direkt i stötfångaren och att det där är lätt åtkommligt att dra muttrarna på undersidan,, för egen del har jag på dom säkert 4-5 sista egna bilarna använt just dessa nummerskyltshållar fästena för extraljus och det mycket positivt och med minimal åverkan på bilen i fråga.

Som även ger klart stabila montering även av så tunga lampor som tex Bosch bigknickar och med lite stabiliseringsstag, som jag med sett som klart vettiga lampor med mycket ljus att lysa upp vägen med. :-)
Kostya
Båda varianterna som du nämner funkar bra. Jag gillar inte riktigt nummerskyltsfästena för ljusen hamnar så långt fram, men eftersom det är så enkelt att montera så har jag haft det på flera av mina egna bilar.

Att sätta direkt i kofångaren på en äldre bil funkar bra men det kan vara jäkligt trångt att komma åt att skruva fast det.

Reläerna ska du sätta nära batteriet.
slirfeldt
Jo det är klart på vissa bilar kan dessa möjligt vis komma väl långt fram, speciellt med bilar som är djupare modell av stötfångare, men är dom bara grunda som tex denna bil så bygger dom inte ut så mycket så har iaf jag varit klart nöjd med dessa som modell.

Annars finns eller iaf fanns det modell anpassade "riktiga" extraljus fästen om man så vill det,,
MatRag
hejsan!
nu har jag fixat extraljusena och det blev nummerskyltshållare som passar utmärkt! lätt att montera! det jag glömde var stabiliseringsstag! men det går fort att sätta dit! skönt att kunna åka säkert till stugan! annars så är det kolsvart ute på landet!
men tack för alla tips/svar!
slirfeldt
Jo det brukar vara rätt smidigt att montera dessa och vill man med stabiliseringsstagen vid montering av tre sådana extraljus så räcker det två stabiliserings stag även där, då man enkelt monterar ett tvärstag i lämpligt material mellan samtliga lampor och använder befintliga fästen för detta.

Och sedan fäster dessa två stabiliserings stag via dom två yttre lampornas fästen och med stabiliserar upp alla lampor, detta med en fördel med tex egna micran som huvgrillen går ända ner till kofångaren så sitter dom båda själva stabiliseringsstagen fästade vid dom båda yttre lamporna, med ett par M4 muttrar för att sedan tämligen lätt kunna öppna huven.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil