Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Fel på min audi a4

Startad av motor_audi · 2010-03-30 · 3 svar

motor_audiTrådstart
Hej har en Audi a4 1,8T -96 som har gått ungefär 21000 mil. och de är så att de känns som att laddtrycket släpper på höga varv när ja gasar upp henne. och den rycker även när ja kör gasen i botten på låga varv. har testat att bytta både lmm och laddtrycksventilen(n75ventilen) men inget hjälpte. skulle vara väldigt tacksam för hjälp om va de kan va för fel.

MVH Patrik
tack i förväg.
berit
Sätter den inga felkoder...:fraga

Kraftlös på högre varv?...några missljud i samband med det?

Rycker då du kliver på gasen från lägre varv?

..men funkar bra vid jämnfart och belastning?

Undersök spjällhuset (elektriska gasspjället), kan hända att spjällskivan kärvar eller att mekaniken i detta är trasig...detta borde ge felkoder :o

...annars bör du se över alla möjliga vakuum-slangar (speciellt till bränsletrycksregulatorn).

..det sitter även en slang på insuget nära spjället, den brukar "ruttna", då drar den tjuvluft vilket kan ge de symptom du beskriver.
(pek-finger tjock slang, avser från AWT motorn).

...så har den ju en återcirkulerande "dumpventil" monterad på motorns högra sida längst fram....denna kanske "släpper" och vid det miltal som din uppnått brukar membranet ha gått sönder om den inte tidigare bytt...kolla även manöverslangen som löper upp under insuget, kan vara både gnagd och torr.

...uppmätning bränsletryck, så att det följer trycket i insuget som det ska...
jannebanan
nej vet inte riktigt va ja ska ha för Felkods avläsare till min bil men håller på att kolla på de men förstår inte riktigt. nått förslag som passar och inte kostar alldeles förmycket??

ja när ja håller jämn gas så funkar den bra och är inge missljud från motorn.

okej får börja kolla på dom sakerna:) tack för svar:)
berit
Den här kan funka om du har laptop, annars finns det handhållna läsare på sama sajt :upp

https://www.24.se/kkl-usb-ver-4091-p-656.aspx
Du får ladda ner en shareware...det räcker men inte så grymt som en fullversion från www.vag-com.se

Fler trådar i Hjälpforumet Bil