Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Fiat Marea 1,6 ingen varmluft

Startad av mozes · 2007-11-14 · 4 svar

mozesTrådstart
Kan nån hjälpa mig med att förstå vad det kan vara för fel på min Fiat marea fr. 2002. Det är så att det kommer bara kall luft och inget värme alls. Tacksam för alla svar!
slirfeldt
Under förutsättning att motorn har rätt temperatur och bägge slangarna in till kupén är varma, så lär det röra sig om fel på något reglage som troligt är vakumstyrt på denna modell och det händer att en eller flera sådana slangar bakom panelen har lossnat och kan ge dom mest konstiga fenomen, som tex att inte ge någon varmluft.

Men värmereglaget känns normalt annars?
ednix
Motorn har rätt temperature. Och värmereglaget känns inget konstigt. Men hur kommar jag åt slangarna bäst för att känna om de är varma elle ej. Är det dyrt att lämna bilen på verktad eller kan man göra nåt åt saken själv?
slirfeldt
Själva åtgärden är i så fall tämligen enkel, krånglet kan vara att demontera paneler för att komma åt dessa, och för detta jobb bör heller inte bli allt för häftigt för att lämna in den, men hör vad det kan kosta och en Fiat verkstad kan med känna till om det är ett vanligt problem osv.
ednix
Då får jag tack för tipsen. Ska nu boka tid omgående. Inte alls kul å köra en sån kall bil som bilen min.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil