Ccarro20Trådstart2008-02-19har precis fått tillbaks min bil från verkstan och har nu fått ett problem med mitt centrallås. kan inte låsa bilen. vet inte vad jag ska göra för att få det att fungera. låsningen sitter liksom fast. vad ska jag göra?
Du behöver berätta mer om vad som händer och inte händer. Går det inte att vrida nyckeln eller är det knappen som sitter fast, låter det i centrallås-motorerna eller något annat:fraga
när jag stoppar in nyckeln i låset så går det att vrida ett halvt varv ungefär sedan är det stopp. klickar inte ens i låset som det ska göra, något är det som motar låset. har försökt komma på vad det är men det går inte. måste ju kunna låsa bilen.
Jag antar att du inte kan låsa dörren med knappen från insidan heller (annars kunde du ju gå in och låsa från andra sidan). Jag skulle nog plocka bort dörrklädseln för att kunna se vad som händer där inne när du vrider på nyckeln. Eventuellt har något lossnat inuti dörren, det kan vara kontakter till centrallåset eller något stag/mekanism som sammanbinder låsspaken, låset eller centrallåsmotorn. Ett löst stag/stålpinne kan även blockera låsrörelsen. Ibland räcker det att smörja upp sina gamla låsmekanismer.
Förresten, fungerar centrallåset från andra dörren?
det låter när jag vrider nyckeln på passagerar dörren men på något sätt så låser den upp sig automatiskt igen.
Japp, då fungerar centrallåset och felet sitter i förardörren. Demontera klädseln och undersök låsmekanismen, stänger och länkage från öppningshandtag och/eller låsknapp, även själva låset kan vara kass eller trögt, kanske hjälper det att demontera och smörja upp låsgrejen om du intye hittar något annat synbart fel. Kolla också att kontakterna till centrallåset i, på eller i närheten av låset fungerar/påverkas som de ska.
Glöm nu inte att se om något sitter löst och/eller blockerar låsmekanismen.
´japp helt klar så är det något kärvar bakom klädsel på förardörren !!!
tack för all hjälp, det funkade. smörjade upp låset som ni sa och gjorde även rent säkringen till centrallåset. och vips så funkade det.
@carro20 29550 wrote:tack för all hjälp, det funkade. smörjade upp låset som ni sa och gjorde även rent säkringen till centrallåset. och vips så funkade det.
Ingen orsak, vi är här för att hjälpa och det är alltid kul när man kan hitta felet (felsöka via internet) :-)