Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Ford Escort 91a, uppför sig helgalet!

Startad av eskrot · 2006-05-04 · 7 svar

eskrotTrådstart
Hejsan! Är ny på forumet och hoppas att Ni kan hjälpa mig med mitt/mina problem.

Problemet är att bilen vissa dagar startar direkt, några dagar med lite startgas och som idag inte alls.

När jag kom hem från jobbet så jag tog ur luftfiltret ur kåpan, under det så var riktigt mycket slem, antar att det var olja. torkade bort allt samt gjorde rent den lilla "svampen" som var genomdränkt av olja(?) som sitter i kåpan mellan en liten slang som går upp till förgasaren(?)

Bilen startade inte ändå. Ringde till min far och bad att han skulle komma. Kollade säkringarna/reläerna, tog ur säkringen för elektronisk bränslepump och satte i den igen och provstartade bilen. Den startade direkt om och om igen.

Tog därefter en sväng och bilen gick bra i 5-10 minuter sen började tomgången att strula (som vanligt) låg på ca 500varv. Stängde av den och startade igen, då fungerade tomgången bra en stund innan den bara la av och jag var tvungen att starta bilen igen.

Väl hemma så stängde jag av den och försökte starta den igen men det gick inte, lite startgas å den hoppade igång. Stängde av den igen och återigen så startade den inte X(


Va tusan kan problemet vara? Killen på Hydro sa att startgas är till för att driva ur fukt ur förgasaren och killen på bilverkstaden sa att bränslepumpen håller på att ge sig. Vad säger ni?
savanna
Har bränslepumpen börjat låta anmärkningsvärt mycket ??
ringo
TotteHBG wrote:
Har bränslepumpen börjat låta anmärkningsvärt mycket ??
Vart ska jag lyssna? Mina kunskaper om bilar är väldigt begränsade.
savanna
oj då såg inte att det var en förgasarmotor

trodde det var insprut...

din pump hörs nog inte alls
zakaria
Rent spontant: Du borde inte ha olja i luftfiltret...!!

***
På ViBilägares hemsida har dom en rubrik, "felanmälan". Det enda som rapporterats om just Escort var problem med tomgången. Jag har en Escort kombi, 97 och jag har inga problem med just tomgången. Kanske har vi inte samma motor? Den jag har är på 1.8 liter.

Bränslepumpen i en insprutningsmotor ligger väl och pumpar hela tiden... Det hör man normalt. (Rätta mig om jag har fel!!) Däremot borde det inte fungera dåligt. Det borde antingen fungera bra eller inte alls.
ringo
Eclipse: Jag har tagit två bilder nu...
https://web.comhem.se/~u73905159/bil.jpg
det går en slang från den runda behållaren ner till
https://web.comhem.se/~u73905159/bil2.jpg där hade det samlats en jäkla massa olja.

Men nu är både slangen å luftkåpan rengjord, den inringade delen på första bilden fick vi inte isär, eller vi vågade inte ta i...


Hur som helst så startar bilen fortfarande oftast bara med startgas. Min far tror att det är ett elfel och jag tror att det är dax att byta bensinfiltret. Är det någon som vet vart filtret sitter på Ford Escort 1.6i från 91?

Andra tänkbara saker jag borde kolla efter?
zakaria
Jag förstår inte allt du skriver. Jag är själv skitkass på bilar, ha det i åtanke!

***
Våra motorer skiljer sig mycket åt! Förutom att din är renare så är det en hel del detaljer som skiljer.

Bensinfiltret på min bil sitter framför bakaxeln, under bilen. (Inte vid motorn, alltså.) Det syns om du kör bilen över en smörjgrop eller har tillgång till lyft.

Bensinfilter finns att köpa på till exempel Biltema. Kolla först!

Om du ska byta bensinfilter, se till att tanken är någorlunda tom, eftersom bensin annars trycker på rätt bra i slangen. Jag tror man kan sätta en slangklämma på bensinslangen för att minimera flödet.

Jag tänkte byta bensinfilter i min bil och jag har fått intrycket att det inte är en helt omänskligt komplicerad manöver. Därför tror jag att även du fixar det!

Det som kan vara problem är att få loss skruvarna /bultarna under bilen... Men det har inget med själva filtret i sig att göra.

***
Jag hade tänkt att investera i en sån bok från Biltema som beskriver Escort mer i detalj och saker man kan göra själv. Du kanske skulle överväga en liknande investering? Troligen står det beskrivet mer detaljerat hur man byter bensinfilter i den boken. (Jag hoppas det för min egen del!!!)

Hoppas mitt inlägg inte rör till det mer för dig!!
kimpis
Det första som jag skulle kolla är bränsle, den startar med startgas säger du.
Då borde den ju inte få tillräckligt med bensin när du ska starta
Finns det nåt bränslepumpsrelä? kolla även bränslefiltret, följ bränslerören från motorn bakåt tanken så borde du hitta det på vägen.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil