Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Ford escort....inget liv?

Startad av raggare · 2010-03-15 · 3 svar

raggareTrådstart
hej har en ford escort -88 som jag hade igång i november-09 startade utan problem hade igång den en stund sedan stängde jag av o tog ur batteriet

för en vecka sen köpta jag ett nytt batteri som jag satt i bilen, men nu när jag vrider på nyckeln händer det ingenting, inte ens instrumentbrädans lampor lyser den är alltså sten död

har ståt ute
slirfeldt
Första att kolla upp hur dess anslutningar är i skick, både vid batteripolerna som dess motsvarande anslutningar till startmotor som karossen,,, så att det främst blir ström i bilen.
Yngve_49
hej har nu kollat upp batterkablarna och anslutnigarna och tändnigs låset men allt värkar vara i bra skick mer förslag på va det kan vara ??
slirfeldt
Du har alltså ingen ström alls i bilen där inte ens innerbelysningen fungerar? Och i så fall finns ingen konakt mellan batteriet och endera karossen (jord) eller dess plusmatning till startmotor och säkrings central.

Mät under felsökningen med en enkel provlampa var det finns ström respektive jord får batteriet, för någonstans på den vägen är det kabelbrott inte helt ovanligt att även själva matarkablar från batteriet har kabelbrott.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil