LLeion77Trådstart2010-11-01Hej! Har en Ford Focus kombi från 2000. Sen i våras har den börjat lägga av när man kopplar ur. Det som händer när den är sådan är att jag startar bilen och börjar jag inte gasa febrilt direkt utan låter den komma ner under 1000 varv så stannar den. Detta händer även när jag kör och stannar vid ex stoppljus el dyl. När jag kör bilen i detta tillstånd kan jag också känna av en lätt lätt hackande framfart. Fenomenet slutar ungefär lika plötsligt som det kommer och kan vara en eller flera körningar. Varvtalet går också mycket fortare neråt när man kopplar ur än vanligt. Har haft den hos en bilmekaniker för detta problem och efter det fungerade den ett tag men nu är det alltså likadant igen. Har inte råd att lämna in den varje gång. Är det någon som vet vad detta är och beror på samt om man kan göra något själv?
Vanligt på dessa och liknande symtom brukar kunna vara en defekt luftmassemätare (lmm), men ingen varningslampa (den gula) för motorstyrningen har inte tänts? För i så fall kan det finnas felkoder lagrade som talar om vad för fel som är trasigt.
Men annars som med tex tomgången är den överlag med ojämn eller vandrar den med? Låter med som som det kunde vara en kärvande/dåligt fungerande tolmgångsmotor, som heller inte är helt ovanligt med dessa motorer.
Tack för svar!
Nej, varningslampan tänds inte. Dessutom vill jag minnas att mekanikern kollade felkoder. Han hade också "sotat av" någonting vilket jag inte minns vad det var. Tomgången är jämn och bra i vanliga fall. Problemet är inte heller väderberoende vilket jag också trott ibland. Hur gör jag om det beror på kärvande tomgångsmotor? Låter dyrt...:)
Den är lite kostsam men för det mesta går det bra att göra ren den med något sotlösande, se dock till att det inte rinner in något till den sida där kontakten sitter.
Mvh Janne
Frågan är väl om jag kan göra det själv? Går det, är det jätteknöligt? Rätt och slätt; hur gör jag om jag vill rengöra själv?
Men i regel så brukar det vara kärvande/defekt tomgångsmotor vid dessa fenomen och symtom, som så ser ut som så:
https://bilder.lagabasen.se/delar/1044/1044264009vy1.jpg och sitter på motorns insug med tre skruvar och ett kontaktstycke.
Där kan det med lite tur räcka med att demontera denna och rengöra och smörja dess ventil att den känns gå lätt för att få ordning på tomgången igen, pröva även att lossa minuspolen 15-30 minuter som då nollar minnet till styrboxen som med kan göra stor verkan på dess betéende.
Tack så mycket för all hjälp! Jag ska kika på tomgångsmotorn och se om det hjälper. Tack!