Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Ford Focus tappar ork i värme

Startad av krakpappa · 2011-07-19 · 4 svar

krakpappaTrådstart
Hej,

Har en Focus 02 med 74 kW motorn. Vid temperaturer över ca 25 plus blir motorn påtagligt svag vid låga varv. Jag antar att någon givare strular. Några tips?

Hans A
Alkvettern
Fungerar mätaren i kupén som visar motorns temp?

Ofta är dessa givare tvåfunktionella, att de både visar tempen för dig och för styrboxen, men den del som presenterar värdet för styrboxen kan va trasig.
Just haft det felet på Polo´n, vilket resulterade i avgasvärden utan dess like och en motor som gick riktigt dåligt.

Om tempgivaren är riktigt tokig och presenterar för boxen att motorn är 110 grader varm så kanske något ställs ner för att inte överhetta motorn.
En långsökt gissning, väldigt långsökt.

Men att någon givare är tokig, det får man nog hålla med om.

Köp eller kika på nätet efter rephandbok, där finns ohm-värde som du ska kunna mäta upp givaren till, för att se om den är fullt fungerande.
Om det finns någon fordägare här så kanske de rent av har värdena tillgängliga :)
slirfeldt
Jo det kan som sagt handla om en rad olika faktorer som kan ge sådana fenomen där till viss del kan bero på en defekt temperaurgivare där det på dessa zetecmotorer har separata tempgivare för instrument respektive styrboxen. Där iaf dess temperaturgivare för styrboxen är kontrollerbar där dess givare har jag för mig även på focusen är placerad ovan på termostathuset och dess mätvärden bör så vara: 35-40 kohm vid 20 plusgrader och 1,9 kohm vid 100 plusgrader.

Men du märker alltså en påtaglig skilnad på dess ork som om det är över dessa 25 grader mot om det är tex 15 grader ute? Men inga varningslampor osv lyser då dom inte ska och temperaturnålen står med ungefär mitt i fältet? Kan med vara värt att kolla av eventuell felkod på detta problem och där vet jag tex att denna klart prisvärda felkodsläsare/släckare fungerar kanonbra till den modellen:https://www.24.se/obd2-felkodslasare-p-552-c-227.aspx
aDwefAnnonge94
Tack HCP och Peter H!

Tempmätaren i kupen visar normala värden och inga lampor lyser. Försvagningen är mkt påtaglig och inträffar vid ca 24 grader (som vi hade här i Sörmland idag) . Tack Peter H för tips om felkodsläsaren som låter mkt prisvärd om den funkar!

Hans A
slirfeldt
Jo jag vet av erfarenhet att speciellt denna felkodsläsare fungerar till denna bil och då att läsa av motorsidans felkoder med. Hade där om du befunnit dig i närheten med kunnat lånat ut denna som använder den rätt ofta så kan det ändå vara en idé att skaffa en egen. Då denna passar en rad olika bilmodeller.

Vet med att dessa bilmodeller med kan ha sina "egenheter" för sig då jag bland annat har en sådan modell i vänskapskretsen som mer eller mindre hela tiden har allehanda lustiga fenomen som då och då sätter gråa hår i skallen. :-)

Låter annars som sagt som lite mera ovanligt fenomen detta men att det klart att det bero på en defekt temperaturgivare. Men märks det då även vid tomvarvning på motorn att den inte hänger med riktigt?

Fler trådar i Hjälpforumet Bil