PPlexusTrådstart2009-05-04Tjenare
Har några hemska problem med broms trummorna bak på en mondeo, dom släpper f*n imej inte. Har kollat Haynes men har nog inte rätt bok...
Funderar på att sätta vinkelslipen i dom, nått måste ha hängt sig där inne, eller så har dom aldrig varit isär.
Tacksam för all hjälp
Plexus
Hand bromsen har en skjusterskruv som spänner ut backarna, ska gå från baksidan att skruva tillbaka, litet hål, det brukar bli en slitkant kvar så att backarna fastnar när man försöker dra ut trumman, prova med skruven, svårt att se, en ficklampa ett måste!
Ser trumbromsen ut som på escorten så finns det ingen justerskruv på baksidan!
Backarna justeras automatiskt.
Precis som Åsa-Nisse nämner och som modell visserligen har automatisk handbroms justering, så kan man i vissa fall då trummorna har en slitagekant som gör att trumman inte glider av, göra som det står innantill i dess repahandbok (93-99):
"Om trumman inte vill passera över hjulets pinnbultar kan man lossa den automatiska justermekanismen genom att bända ut den lilla gummigenomföringen nära bromssköldens mitt, och sticka en skruvmejsel genom det lilla hålet.
Den självjusterande spärrhaken kan sedan vridas så att bromsbackarna flyttas till den lägsta inställningen. Montera gummigenomföringen innan du fortsätter"
Så bör detta moment gå lättare,,, i övrigt brukar det vara lite hamrande och lirkande så brukar dom flesta trummor komma och har för egen del dessbättre aldrig behövt använda vinkelslip för detta jobb,,, :-)
Godmorgon
Jo den där slitagekanten har jag varit med om förut, men då brukar det kännas lite "svampigt" när släggan får tala, i och med att backarna fjädrar. Men nu är det totalt stumt, mycket märkligt, känns som om den är svetsad i centrum och vid pinnbultarna. Hittar inget hål att stoppa skruvmejseln i utom i kanten på bromsskölden, men där finns inget att justera.
Tack för de snabba svaren :)
Plexus
Vill här göra ett tillrättande, har haft mondeo och bytat fram skivorna, skivorna var pressade dit fick här använda vinkelslipen, hade inte en bigg avdragare, skulle ändå montera nya skivor, försök att skaff en bigg avdragare troligen pressade på, idioti!
Troligen går nog kanten sönder på trumman?
Nya ska väl inte vara så dyra, biltema?
Knepigt detta och jo med bromsskivorna fram på dessa har jag med fått ta till vinkelslipen då dom fastnat så pass som i sig går rätt smidigt med att då snitta rakt av och ta det lite lugnar inmot navet och sedan där knacka i sär skivan,,,
Men att trummorna sitter så pass har jag trots säkerligen demonterade hundratalen trummor,, inte varit med om att dom sitter så förbaskat fast, men vad är det för årsmodell på denna?
För i regel brukar trumman släppa med ett par hammarslag och sedan kan behöva "övertalas" lite på vägen ut,, för detta brukar inte vara några konstigheter, men visst annars finns det trummor till dessa oss tex Biltema för 350:- styck.
Hålet sitter bakom en gummitätning på baksidan brostrumman , eller skölden , vad det nu kallas . hade lite problem att klura ut det själv då skruva kanske inte är rätt ord . mer typ dra eller skjuta halvmånen som justerar ut backarna , så uppfattar jag det i alla fall . sen sitter det ibland kvar en låsbricka på pinnbultarna , är dom rostiga kanske man inte tänker på att dom sitter där . är dom kvar det garanterat stumt .
Precis och denna plugg över detta "justerhål" i just bromsskölden och sitter upptil på en uppbuktning som man sedan mycket riktigt pressar ut justerhalvmånen så att backarna där igenom släpper efter, såvida denna nu inte fullständigt kärvat fast,,,
Jo och även denna bricka som brukar sitta sedan original över ena hjulmutter tappen, bör med i så fall först demonteras, men är trumman en gång demonterad brukar denna inte sitta kvar.
ja jag kom just på att jag fick spraya en liten dutt rostolja på halvmånen genom justerhålet för att den skulle släppa . på min satt det låsbrickor på två av pinnbultarna . tydligen så vad fordvekrstan som gjode det noggrann :h
Jo vissa verkstäder sätter på nya sådana brickar andra inte, som i princip bara är till för att skivan/trumman inte skall trilla av medan man sätter på hjulet igen,,, jo kan man få liv i halvånen på det viset så fungerar det ju. :-)
Tjenare och hejsan.
Fick väck skiten till sist, tog väl en fyra timmar med hammare och tryckluftsstämjärn, (och massa spring till datorn för att kolla alla inlägg) men till slut kom det loss.
Satt fast i navet och bultarna, har nog lättat bilen med 25 kilo... rost...
Finessen var att backarna var ok, bara en av slavcylindrarna som hade hängt sig, så nu är det bara resten kvar som gumman som tände på dasset:)
Tack så väldigt mycket för allt engagemang, blir rörd av all hjälp man kan få.
Plexus
Skönt att det löste sig till slut efter "viss" möda,, och då har du råkat ut för tillfället värre då rosten riktigt gjort sitt, jo annars så länge inte bakbromsarna legat på eller blivit allt för dränkta med bromsvätska så brukar dessa hålla mycket länge.
Utan då dessa hjulcylindrar som brukar endera rosta fast eller börja läcka,, och det vet du får du mera problem så hör bara av dig. :-)