Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Forden startar ej

Startad av gusten · 2009-09-11 · 14 svar

gustenTrådstart
Har en Ford escort 93 som inte vill starta varken med hjälp av startkablar eller bogsering . Ngn som har en liten idé.
thuum
har du ens kollat om de kommer gnista från stiften? alternativt om de kommer soppa fram till motorn? beskriv mera, hur har den gått innan o vad hände? alltså uppstod problemet plötsligt lr e d något som pågått ett tag?
mona
har startat utan prob. så idag när jag var ute med doggen så ville den inte starta,
sigge21
Tänder den till eller går motorn bara runt? Kan ju som sagt vara vad som helst egentligen, tändningsfel, bränslefel mm. Är nog bara att börja i ena änden och kolla gnista, bränsletillförsel o s v. Ingen säkring som gått??
mona
Förresten den tände till en kort stund sen dog den inte ett liv se´n dess.
landy88
Låter den som vanligt, eller snurrar den fortare på starten?
Det KAN ju vara kamremmen, jag upplevde det på en gammal Kadett en gång, jag körde till Biltema och när jag skulde hem startade inte bilen, det var kamremmen.
mona
Som vanligt ända tills batteriet tog slut.
slirfeldt
Jo just dessa speciellt dom första årgångarna av escort hade en rad elproblem och ofta var skulden säkringsboxen som med bara här på forumet omtalats en hel del,, och då varit fråga om kalldödningar med allehanda felsymtom och många gånger helt ologiska.

Men som redan sagt kan detta bero på nära vad som helst, men testa gärna då den inte vill starta om det är bränslerelaterat eller tändrelaterat problem och då tex med lite startgas i insuget och tänder den då till så är det högst troligt bränslerelaterat om inte tändrelaterat.

Och för egen del så känner jag igen lite av den symtomen från en tidgare escort med samma årsmodell och där var det en defekt vevaxelpositionsgivare som spökade, men verkar det vara bränslerelaterat kan det även vara dess säkerhetsbrytare som med är rätt vanligt strulfenomen på dessa.
mona
Vi prövar startgas ,nå´n stans måste man börja.
slirfeldt
Jo detta brukar oftast ge första lägesprognosen på om det är bränslerelatat eller ej,,,
mona
Testat ingen soppa kommer fram.
slirfeldt
Surrar det bakifrån en kort stund efter varje gång tändningen slås på? Om inte, går troligt inte bränslepumpen,, men kontrollera att inte dess säkerhetsbrytare löst/löser ut som sitter bakom vänster sidopanel om pedalstället.

Och även att det finns ström fram både till denna som ut till pumpen, finns det ström där och det fortfarande inte surrar bakifrån kan det vara pumpen som är på gång att ge upp eller dess anslutningar som ofta ärgar på dess ovansida.
mona
det surrar om pumpen ,brytaren har löst ut ,men ska mäta den snarast.
Mr_Polo
Det är väl mekanisk insprutning på den där. Jag har haft samma fenomen på en 97:a som jag sedan sålde av ren olust och den nye ägrane fick ågång den direkt. Längst fram till vänster sitter bränsledelen och om man tar bort den stora slangen sitter en stor bricka som regelerar bränslemängden via det vacuum som uppstår i insuget. Denna bricka skall gå lätt om man trycker lite lätt på den. Det har hänt att axeln som den sitter på blivit krokig av någon anledning som jag inte vet men det händer, och hade hänt på min.
Rör inget annat så att du inte skruvar upp det känsliga där för då blir det nog svårt att få till det sedan.
MVH/Andwes
slirfeldt
Nja inga av fords zetecmotorer (92-) har mekanisk insprutning, utan det är bara elektronisk sådan som gäller,,, men som sagt är det tämligen vanligt att dessa brytare löser ut som kan räcka med ett fartgupp.

Men mätt som sagt upp det hela och pröva att bygla förbi brytaren om det är den som är defekt.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil