Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Generator rem Audi 80 89

Startad av cstjawa · 2010-07-10 · 4 svar

cstjawaTrådstart
Hejsan!

Behöver lite hjälp. Frugans generator rem stack idag och jag har köpt en ny men har ingen verkstadshandbok som visar hur ja byter den, någon här som kan hjälpa mig? måste ja lossa på någe?. Motorkod A3. Sitter ochså såg ja nu en drivrem nertill som går till servot bla.

Mvh Janne
boheme
Du måste lossa spännbulten vid generatorn så att du får på den nya remmen, sedan spänner du med den nya remmen och drar åt spännbulten igen. Spänningen i remmen skall vara så att med måttlig kraft skall kunna pressa ner den c:a 6-8 mm.

Mvh Janne
Pantertant
Tack för svaret. Hur får jag loss servopumpen? och lossas den som generatorn med spännbullt?
boheme
Jag är ingen expert på AUDI men måste du ta bort servoremmen för att sätta dit generatorremmen eller drivs dom av samma rem. Om dom drivs av samma rem sker spänning av remmen vid generatorn.

Mvh Janne
Meken
Du måste lossa servopumpen för att få av servoremmen , det finns ingen bult för att spänna/släppa den remmen. Eftersom generatorremmen sitter innanför servoremmen.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil