Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Golf 2 -89 1.8 manhattan

Startad av Marko79 · 2009-09-09 · 3 svar

Marko79Trådstart
hejsan
behöver lite hjälp? det är så här att min instrumentbelysning funkar inte på golfen. och jag har bytt hela mätaren till en lite nyare med exakt samma beteckning bak på mätaren som den gamla, sen har jag köpt en annan strömställare fick den idag trodde att den var tjuven men näe! säkringarna har jag kollat om dom är hel! finns det säkringar nån annanstans??
jag köpte blåalysdioder som jag satt ditt på nya mätaren tog bort den gröna remsan som sitter original. allt annat fungerar som hastighet, temp, soppamätaren, varvräknaren. lamporna för blinkers, lamporna för olja och sånt lyser 2 sekunder vid start som det ska göra! men jag får inge lysen så jag ser mätarna?? kolsvart när jag kör på kvällen!
hoppas det finns nån här som kanske har en aning eller idè på vad felet kan vara eller haft samma problem!
/Marko
ida-ada
har du provat att vända dioderna dom vill ha + och - rätt annars lyser dom ej
MatRag
tackar!
okey ska prova det! men konstigt att det inte står märkt på dioderna?
MatRag
jag prova att vända på dioderna men funkade ändå inte, så jag tog och löde fast 2 kablar varsina på dioderna sen tog jag ström från lampställaren så nu funkar det, blev inte för starkt sken heller! men tack för hjälpen ändå!
/Marko

Fler trådar i Hjälpforumet Bil