Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Hanbromsen funkar inte R19

Startad av kjellpe · 2009-11-28 · 14 svar

kjellpeTrådstart
Kan någon hjälpa mig att få ordning på min handbroms eller har en sprängskiss till en Renault 19 -92:a
slirfeldt
Sitter det trummor eller skivor bak på denna? Och vad är problemet, tar handbromsen dåligt, bara ojämt eller inte alls?
peeal
Det är trummor och han tar dåligt fast att jag har bytt allt, vajer, belägg, cylinder och ändå så funkar den dåligt, vi spännde efter manuellt ifall inte den själspännaren inte funkade med det blev inte bättre av det. Jag kan tro att alla delar inte sitter rätt men jag vet ju inte det.
/Kjell
slirfeldt
Finner inte på lämplig sprängskiss öven dessa bromsar man normalt brukar inte dessa bråka allt för mycket av sig, och justeringen inte kärvar och efter att man grundställt dessa så att trummorna går lagom tungt på och sedan rycker ett antal gånger i handbromsspaken och fotbromsen så skall dessa normalt slutgiltligt justera in sig.

Men du får ingen eller nästan ingen bromsverkan ändå?
peeal
Nej det blir inte så bra bromsverkan 1,2 tror jag att var
peeal
Kan det ha med bromsskölden att göra, han ser inte så fin ut
BrageDares
Bendix eller Girling?

Du kan få köpa sprillans nya, kompletta, perfekt fungerande Bendix R19 bakbromsar (Nya trummor, hjullager, hjulcylindrar, backar, monteringssats, renoverad justering.) av mig för 1000kr bara du tar med resten av bilen också. Paj kylare, topplockspackning, kanske topp. Fransk. 1996.

Någon annan kanske är intresserad? (Bilen står på hjulen i Härnösand och är bogserbar.)
peeal
Lite långt att köra, är från Värmland
BrageDares
Ok, spara in den resan du.

Putsa av bromsskölden lite då så backarna kan röra sig mot den. Kanske kan hjälpa?
peeal
Tack, ska pröva detta
slirfeldt
Ja nej,, du har ju uteslutande bytt det mesta i bromsväg och det borde fungera därmed och visst putsa av backarnas anliggingsytor och dra på ett tunnt lager kopparpasta för minsta friktion så bör dessa glida lätt iaf.

Och mellan två bromsande hjul så är det godkänt med upp till 30% skilnad på samma axel och det är rätt mycket det som med lätt kan avgöras med bara handkraft att bedömma detta.
peeal
Ja, jag ska pröva detta så får jag se, men jag skulle helst fått sett hur alla dessa prylar där inne ska sitta oxå, men tack och ha en trevlig helg.
slirfeldt
Jo det gäller att ha lite minne då man plockar isär en sida, eller så kikar man på den andra odemonterade sidan om man är osäker,,, och det brukar inte kunna vara så mycket som strular även om det naturligtvis är viktigt att samtliga komponenter kommer på sin plats.
Men skruvar man lite bil så är rekommendationen att skaffa en reparationshandbok för bilen, där finns hos bland annat Biltema för 250:- väl investerade slantar.

Och jo trevlig helg på er alla. :-)
peeal
Om jag byter bromsskölden vilka årsmodeller passar då, kan jag köpa en från -90 tex
slirfeldt
Finner inte på några uppgifter om bromssköld till denna modell men om trumman så passar denna till en rad modeller som följande sida informerar om: https://catalog.meca.se/ProductSheet.aspx?Article_ID=86187&CarReference_ID=9149&CategoryType_ID=1 men från en 90:a ska det nog inte vara några problem.

Men har lite svårt att tro det skulle bero på bromsskölden och aldrig själv varit med om det trots säkert hundratalet renoverade trumbromsar,,,

Fler trådar i Hjälpforumet Bil