SStefaNTrådstart2006-02-27Jag är i bränslepumpsbytartagen och som vanligt står jag ute och skruvar i minusgraderna... :/
Slangklämmorna jävlades bara till hälften, den ena lossnade snällt medan den andra fick jag nypa av och bultarna som håller pumpen i motorblocket satt väldigt (nästan oroväckande) lätt.
Men att få loss slangarna från pumpen var en annan femma... Vad jag vet har farsgubben aldrig bytt soppapumpen, så de har säkert suttit där i tjugo år och trivs tydligen där - de sitter som berget!
Eftersom den förbannade våren inte tänker dyka upp än på ett tag är det ju några minus i luften och slangarna blir ju inte mjukare av det direkt, så finns det nåt bra tips för att mjuka upp dom och få dom att lossna på nåt sätt?
Jag har inte tillgång till garage och bilen står där den står, så dra in i värme som jag helst skulle vilja göra går alltså inte.
Försökte lite halvhjärtat att kila in en spårmejsel mellan slangens slut och godset på pumpen, men de sitter verkligen kloss an.
Övriga tips? :)
Polygrip att vrida/bända slangen med underlättar ofta.
Sedan slänger du slangarna i närmsta ok/q8 soptunna, och går in och köper nya då du ändå är där...
För all del ska jag till macken för att shoppa ny slangklämma, men att lirka loss andra ändan av slangen som försvinner bort mot tanken har jag ingen lust alls med - knappt att jag öht ser den anslutningen, än mindre kommer åt den... ;)
Att nypa av dom är sista utvägen känns det som. Dock finns det slack på bägge slangarna som gör det möjligt iaf.
Har du ström i närheten? Värm med varmluftspistol!
Kan du vrida slangen lite så den släpper från pumpanslutningen? Ta en tång/polygrip och vrid lite försiktigt. När väl slangen går att vrida är det inga problem med att dra av den!
Japp, polygripen ska fram i eftermiddag, näst efter kommer avbitaren! :e
Polygripen gjorde susen, sen gick det (relativt) lätt att få av dom.
Man tackar för tipsen!
annars varmt vatten i en termos hade oxå funkat