RramiltonTrådstart2008-06-18:i:i:i:i Hej. Jag funderar kring om det inte finns någon som har listat ut hur man får sin trygga slitvarg att gå betydligt billigare! Det måste väl ändå gå att mixtra med några grejer eller bygga om på något sätt, så att man kan komma ner i allafall 0,8 L per mil men helst lägre.
Vill inte byta bort den, det finns ju så många fördelar med en 945:a.
Mvh
Gustaf
Absolut konvertera eländet till E-85 då köper du bränslet för 8 kr / liter kostar ca 700 pix att konvertera
Vad drar den nu, och hur är skicket på bil/motor?
Manuell/automat?
Ja en välservad underhållen bil gör med sitt till förbrukningen såväl som mjukare gasfot,, men om det är så "mycket" lägre förbrukning kanske inte är att vänta sig då beroende förstås på vad förbrukningen är nu.
Annars visst som oollas förslag,, med redan med att blandtanka etanol (E85) sparas genast en liten slant, till helt konverterat så kan det sparas 2-3:- milen med ren E85 som kanske kan anses som en större besparing,,,
har inte gjortså stor skillnad tycker jag. Den drar i dag ca 1,1 blandat och är svår att få under.( Har bytt till bra olja, nyastift, fördelare, luftfilter mm) Har märkt att den drar lite mindre med upp till ca 25 % e85 men däröver börjar att dra mer, kanske en konvertering gör att den drar mindre?... Men vad jag är ute efter är något mer radikalt kanske, någon som kommit på att om jag gör så här så blir det mkt bättre... en utopi kanske men man kan ju alltid söka och hoppas.Om någon kläck en liknande idé om någon annan bil, tex Saab 900(nyare) eller 855 tex så är det oxå välkommna tankar.
Ha ett gott liv och en fin midsommar. Gustaf
Jo det kan förmodligen vara svårt att med vanliga sevice åtgärder att få "mycket" lägre förbrukning,, och med att blanda i etanol kan med skilnaden bli lite olika med dom flesta tjänar ändock på att dubbeltanka där jag tex fått flera mail ifrån tjänstebils åkare (mest Volvo) som nämt att med dessa mil dom kör så sparas det hundratals kronor i månaden,,,
Och visst med en konvertering som med dagens skilnader i soppa pris sedan blir rena spargrisen, där jag tex med egna mondeon sparar in dryga 2,50:- i rena slantar per mil, vilket kanske är mer att se som "mycket" och denna konverteringsmetod tjänades även in vid runda 1700 mil.
Annars är det mest troliga en mindre bil som gäller om man vill ha betydligt lägre förbrukning,,, :-)
Prova byt tempgivare till insprutningen.
Ger den fel värden, så tror styrdatorn att motorn går kallt. Och ger bränsle därefter.
1,1 l/milen låter väl högt vid normal/försiktig körning. Borde gå att köra på ca, 0,8/,09 i snitt med manuell låda.
Jo den kan det visserligen bero på,,
Men att försöka få en sådan bil annars att dra _mycket_ under litern milen är troligt en vision,, men konsumentverket anger iaf för modellen 10,3l/100km med manuell låda och 11,0l/100km med automatlåda och blandad körning,,,
Vad anger samma källa för förbrukning på sista generationens 245?
Skillnaden borde inte vara så stor.
Nej enligt 90 års modellista så är det för 240 9,6/100km med manuell låda och 10,2l/100km med manuell låda,,, så det betyder något mindre förbrukning för 240 av sista årsmodellerna,
De jag kört/vet om ligger på ca, 0,8 l/milen vid blandad körning och manuell låda.
940 borde då gå att få ner på <0,9 l/milen i vart fall.
@ramilton 33042 wrote::i:i:i:i Hej. Jag funderar kring om det inte finns någon som har listat ut hur man får sin trygga slitvarg att gå betydligt billigare! Det måste väl ändå gå att mixtra med några grejer eller bygga om på något sätt, så att man kan komma ner i allafall 0,8 L per mil men helst lägre.
Vill inte byta bort den, det finns ju så många fördelar med en 945:a.
Mvh
Gustaf
Det blir nog svårt om man inte kan trolla, dessa vagnar är kända för sin höga bränsletörst. Volvo hade nog ordnat detta från början om möjligheten fanns, jag menar att tillverkaren borde ju ha dessa resurser. Annars finns det andra fabrikat som lyckats mycket bättre med detta, samt på många andra punkter... men visst, dessa volvo är åtminstonde slitvargar
Jo som redan sagt,, det kostar på att åka Volvo,,, ;-)
framgår ju inte vad det är för motor i den, eftersom senare modeller har ju turbo på. men under 0,8 kommer du inte. haft ett par olika modeller, o en tidigar med 230F körde jag blandat 0,82...långkörning 0,75.
sist hade jag en 945-98 B230FT automat, den låg på 1,15-1,2.
Men där satte jag i andra chip,avgas,filter..Ja mer ös men gick billigare med lätt högerfot:) Det blev en RIKTIG rlig bil ca220Hk o låg på 0,95 normal lugn körning.
Men klart inga problem att hålla 1,5lit/mil ..då va blyfoten framme:)
Mycket ligger nog i hur man använder högerfoten.
Jag hade en gammal 245 -78 som inte hade servats på många år. När JAG körde med den så drog den 0,74 lit/mil. Men det berodde nog enbart på att jag var extremt lätt på högerfoten. En kompis körde sin gamla 240 på under 0,7 lit/mil, men han var så snål att han till och med stängde av motorn i långa utförsbackar :D
E85 är ju annars ett intressant alternativ. Visst drar bilen mer när man kör på E85, men det är ju milkostnaden som är intressant.