Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

kan de vara bränslepumpen ?

Startad av n-gatan · 2010-05-16 · 22 svar

n-gatanTrådstart
Mondeon strejkar ! efter tio års trogen tjänst så startar han icke .

Det hände igår , den tände till lite för att genast slockna . idag är den stendöd .
Kollat gnistan på tändstiften & det verkar fungera . startspärrslampan blinkar på rätt sätt om jag förstått det rätt .
Provade med startgas & då går den nån sekund , jag mätade så det finns ström vid bränslepumpen , det gör det . låter ingenting från bränslepumpen så jag misstänker att det är den som krånglar , vad som gör mig aningen tveksam är att den inte går på startgasen mer än nån sekund .
Synpunkter & tankar är välkommna :)
Mondeo 97 . svindyra bränslepumpar verkar det som.
Det sitter fem anslutningskablar till bränslepumpen , två är väll till flotören , två är väll ström jord till bränslepumpen . Men den sista , nån tryckvakt eller någe sådant ?
slirfeldt
Låter lite sådär som det snarare är startspärren som då går in och bryter, är dock heller osäker hur startspätt indikatorn skall fungera normalt, men helt klart då tändningen bryts efter kort stund att det kan vara denna.

Provmät även om det nu finns ström vid pumpen även efter det att den inte vill gå på startgasen, som med skulle tyda på något med startspärr systemet att göra,, just med att den inte ens vill gå längre med startgasen.

Annars är det lätt att ta ut eventuella felkoder på dessa och använder själv denna klart prisvärde avläsare:https://www.24.se/obd2-felkodslasare-p-552-c-227.aspx annars fungerar det bra med biltemas klart prisvärda bränslepumpar som dock kan kräva lite pyssel med att få till om det nu ändå skulle visa sig vara bränslepumpen.
Weird_G
Ja jag tycker det är väldigt märkligt det här , lurar liite på din teori .
Nu hör jag nada av bränslepumpen , men det har jag inte gjort tidigare heller iof ,,,
märkligt nog så ligger det ström på även när jag plockat ut relät ,ska det vara så ?
Jag funderar på om jag mäter på rätt stift . det sitter fem st där . två små som jag gissar är till tankmätaren , sen är det tre stora , mäter jag på dom som är längst ut så ligger det spänning på .( en svart som jag gissar är jord )
jag har även mätt på reläplattan & får spänning där . dock så verkar inte relet klicka till när jag stoppar i det . så frågan är ju om det verkligen står rätt till med styrsytemet . gnista finns på stifften , jag vet inte hur startspärren fungerar . bryter den strömmen eller stryper det bränslet ?
Kan nog vara en ide att skaffa en felkodsläsare i alla fall .
Weird_G
kollat felkoder idag . det finns inga . några förslag ?
Nitrogen
Kom på; det är nog den där fordgrejen med en snabbsäkring som bryter strömmen till pumpen om man voltar eller krockar. Vet att den kan spöka ibland och den står nog inte med som en felkod. Var nyss o kollade på min skrotmondeo. Hittar inte var den sitter, men det står en text om den på solskyddet (min är 2,0 hgw -95), med en hänvisning till instrboken. Kolla i din!
Weird_G
Kollat den . så vitt jag förstår så sitter den på höger sida nere vid pedalerna , man skall tydligen känna om den poppat ut , men det är bara ett hål där så det verkar vara riktigt . måste kolla bränsletillförseln på någe lämpligt vis , men det är fan så trångt & bilen står inte allt får bra till .
slirfeldt
Hel riktiggt denna säkerhetsbrytare för just bränslepumpen sitter bakom vänster sidopanel till vänster om pedalerna och som smidigaste återställs genom att trycka in en mejsel eller liknande i dess lilla avsedda hål, är man osäker om detta är det lätta att demontera själva sidapanelen så friläggs denna brytare i sin helhet.

Iaf så skall det enligt kopplingschemat för bränslepumpen vara en lila/orange kabel för dess plusmatning och så jord som vanligt svart kabel, och så tydligen fyra anslutningar till tankarmaturen (mätaren) som skall vara vit/röd, vit/grön, vit/svart och så en svart/grön till jord.

Lätt är det annars på dessa att kolla av bränsletrycket och då med en helt vanlig manometer för tryckluft som passar direkt i dess ventil på bränsleröret och för att se eventuellt bränsleflöde överhuvudtaget så sitter det tex ett par snabbkopplingar precis bakom motorn eller så lossar man bara någon av bränsleanslutningarna till bränslkeröret.
Weird_G
Skall kolla det idag , man hinner inte så ycket på kvällarna så det tar lite tid det här :l
Weird_G
Helt dött , så jag bestämmer mig för att tro på bränslepumpen .
Efter ett väldigt bankande på låsringen gav jag upp , skall prova att göra ett verktyg imornn för demontering av idiotringen :rolleyes:
Weird_G
ÖÖ det finns ju en uppsjö av olika modeller pumpar till mondeon på bildelsbasen . nån som vet hur stor skillnad det är på dom ?
Nitrogen
@n-gatan 58148 wrote:
ÖÖ det finns ju en uppsjö av olika modeller pumpar till mondeon på bildelsbasen . nån som vet hur stor skillnad det är på dom ?


Vad har du för motor o årsmodell? Hågis eller stationsvagn? Jag har en skrotbil står med pump. -95 hgw med 2.0. Har diverse annat oxo. Man ska väl inte sälja grejer i trådarna så här, men jag tyckte att det var läge....
Weird_G
97:A femdörrars halvkombi . 2,0liters motor . fem stift på anslutningen , svart sådan
Nitrogen
Ska kolla... Kan ju ta ett kort på min o lägga upp eller mejla. Vi kanske ska hålla affärerna för oss själva, utanför forumet. Du kan väl PM:a (heter det va?) din mejladress till mig?
Weird_G
sant , fast jag kollade lite på meca hemsida , verkar inte vara samma alls
slirfeldt
Bör egentligen inte vara några konstigheter med att finna på passande pump till dessa och på dom tre mondeosar jag haft loss denna armatur (för att kunna ansluta bränsledrivna motorvärmare) så har dessa armaturer sett ut som så:https://bilder.lagabasen.se/delar/1091/1091259052vy1.jpg

Och visst sitter denna så ofta med ganska rosthärjad dess hållarring, men med lite förebyggande rostlösande och sedan lite försiktigt knackande med hammare och huggmejsel så brukar dom sedan lossna så snällt, tänk bara på att plås eller damsug innan armaturen lossas för undvikande av att skit trillar ner i tanken.

Visst PM:a sedan varandra för vidare affärer är väl helt okey. :-)

Fler trådar i Hjälpforumet Bil