Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Kangoo -98 Diesel - i diket -> startproblem

Startad av beppe34 · 2009-01-25 · 8 svar

beppe34Trådstart
Hej.

Frugan parkerade kangoon ordentligt i diket, vilket ledde till att snö packades under bilen och trängde upp i motorrum, hjulhus o s v.
Styrning och växelspaken var helt stumma när bilen stod i diket, detta berodde med all säkerhet på all packad snö.

Bärgning till varmgarage - och efter en stunds tining så provade vi att starta bilen - allt kändes helt normal - lite trög i vissa växellägen kanske...
(En del plast under bilen var naturligtvis trasigt)

Körde ca 300 meter vände bilen och körde tillbaka mot garaget - då tvärdog bilen och det kändes som en stark "motorbromsning" -- kopplade snabbt ur och rullade in i garaget.

Under den korta turen så kändes bilen helt OK till stora delar men ibland fanns ett ljud (som jag kopplar till växellådan) som inte kändes helt rätt -- men mycket diffust.

Startade bilen i garaget och den startade efter mycket "gnuggande" men den gick bara i ca 15 sekunder sen tvärdog den igen.

Nu startar den inte alls.

När jag gnuggar så händer det ibland att det känns som att motorn "kärvar" och går mycket tyngre - för att sedan låta helt normal - när man gnuggar.

Vad kan ha hänt????

Jag accepterar att växelspak:s-stag och den mekanismen kan bete sig onormalt efter dikeskörningen -- men varför startar den inte?

Är det ett fel som är helt orelaterat dikeskörningen som väljer att dyka upp prexis nu eller är det relaterat till mycket snö i motorrummet eller??

Nån som har tips?
Kostya
Kolla så att inte nån bränsleslang har lossnat/gått av/blivit klämd.
Kostya
Kolla förresten att inte luftburken är helt fylld av snö! Vet inte hur intaget till burken ser ut på Kangoo men det är värt att kolla upp iaf.
cremaster
Tackar för tipsen.

Har kontrollerat att den får diesel (jag kan pumpa upp ett tryck i filtret) och jag ser att det är diesel i slangarna.

Luftburken är inte heller igenkorkad.

Jag lät den stå med motorvärmare i ett par timmar i varmgaraget och då startade den! efter att ha varit supertjurig... Fick gnugga en hel del och plötsligt - hoppade den igång.
Fick hålla nästan full gas för att hålla den igång.. Körde ut ur garaget och jag upplever den som mycket svagare än tidigare och tveksam tomgång.
När den stannade så var den skittjurig att få igång igen -- trots varm motor -- full gas och gnugga...
Den har alltid vara hur enkel som helst att starta.

Hmm verkar som att det blir ett verkstadsbesök :mad:

PS.
Någon som har ngn verkstadshandbok eller dylikt till Kangoo får gärna höra av sig.

DS.
fnito
Sitter det kamrem på den så kan den ha kuggat över. Så kolla om du kan nolla motorn och att markörerna står på noll..
Kostya
Märkligt fel för att komma efter en dikeskörning!
Stannade motorn av sig själv i diket?
I värsta fall är det kamremmen som har hoppat.

Ryker den mycket när den väl startar? Vilken färg?
lenaola
aldeles nyligen disskuterade vi en Laguna (iofs en bensinare) som även den varit i diket på ett rätt milt besök (va inte med själv utan det va tidigare ägaren) gick att se de på att tankbanden va avslitna...

Hursomhelst den bilen startade inte och om det va direktrelaterat till dikesåkningen det vet jag inte eftersom förre ägaren inte pratade om det.

Där va de hursomhelst så att efter att ha felsökt som tokig fanns felet just i överkuggad kamremm.
slirfeldt
Har inte för egen del denna erfarenhet men vet att det förekommit mer än en gång, att kamremmen kuggat över vid dylika tillfällen, och detta troligt beroende på med lite varv på motorn och med en växel så tar det tvärstopp som skulle kunna få den konsekvensen att remmen kan hoppa över.
cremaster
Ni är inne på rätt spår.

Har fått domen från verkstaden....

Kamremen är trasig - inte AV utan trasig på längden fattade jag det som !!??..

Hur som helst så har det krökts ventiler o härjats i toppen så det var inget att laga ....X(

Har nu lite mer skrot ståendes på gården ... och ifall ngn har en topp eller motor till Kangoo -98, diesel (f8q motor) så skicka ett pm så kanske vi kan hitta på nått.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil