KKurtsonTrådstart2010-03-21Av någon anledning så smälter ciggkontakterna i cigguttaget.
Jag kan inte se något fel på själva uttaget.
Har nyss demonterat det och det ser bra ut.
Säkringen har inte gått, inte vad jag kan se, om det inte finns någon säkring som jag inte hittar.
Har en Renualt Laguna 2000
Någon som har förslag på hur man kan lösa detta?
Vad är det för säkring?
Prova med att säkra ner.
Tthomas43212010-03-21 · #tror det satt en 15A
vilket för övrigt är det samma som satt på min cigg/usb fördelare som jag haft till iphonen.
får gå ut och kolla när det lugnar ner sig ute....
nu är parkeringen helt vit igen, lika så hustaken....igår var det ju vår
Låter som en rätt normal säkring för denna funktion och borde då lösa ut om det är fråga om smällt plast,, men det är väl inga "tunga" grejor som drivs via det uttaget? Men i vilket fall torde ju dess säkring lösa ut.
Och jo från rena vårvärmen igår så är det även här utmed upplandskusten rena vinterstormarna igen med klass 1 varning ett dygn framåt och hot om en eller två decimeter nysnö,,, men värmen kommer väl tids nog. :-)
Tthomas43212010-03-21 · #Nä, det är som sagt en iphone...
Tthomas43212010-03-21 · #Enligt Haynes, är det samma 20A som är till stereon, och den rullar ju på normalt...
Kanske dags att koppla in en extra säkring på linan...
Tjaba!
Hade problem med min helljuskontakt till volvon! Den smälte ner helt.
Kolla att det är hundra procent kontakt. Det är ju säkrat rätt högt, så är det
inte full kontakt så blir det rätt varmt, å då finns det risk att allt smälter.
Det är ett tänkbart fel.
Nilbro
Tthomas43212010-03-21 · #aha, dvs om det är lite rost o skit i så kan det leda till att det smälter?
Ärg, rost mm borde väl inte leda till överhettning av kontakten utan bara dålig kontakt/strömförsörjning?
Är befintlig säkring rätt enligt instruktionsboken?
Låter mer som om strömuttaget ur kontakten är för långvarigt för kablar mm i kontakten ( Jämför med brukande av tunna startkablar och svårstartad motor ).
Tthomas43212010-03-21 · #Skulle väl vara då att det blir gnistbildning....
Det är alltså nosen på sakerna man stoppar in som smälter
Så det är inte bilens cig,uttag som smälter?
I såfall röstar jag absolut för att kontakten och dito kablar till den utrustning du anslutit, är underdimensionerade alt, använda under för lång tid.
Tthomas43212010-03-21 · #Sorry om jag var otydlig.
Först smälte min några månader gamla fördelare med usb utgång till iphonen.
sedan smälte frugans nyinköpta extrafläkt.
jag har bara haft bilen två veckor och köpte den BILLIGT.
så det här är säkert en sak som dragit ner värdet på den...
Fläkten fungerade bra de första två dagarna, men det var när jag bytte till förgreningen och den suttit i över dagen, som jag märkte att något var fel.
funderar på att dra nya kablar helt. vill kunna ha ett 24/7 fungerande 12v uttag.
jobbigt när ungarna ser på film och så när vi åker av/på färjan så startar den spelaren om pga av detta.
har dock inte haft deras prylar inkopplade i den här bilen än
Om du mäter uttaget, vad får du för mätvärde då på tomgång och med avstängd motor, vad laddar generatorn? Är kontakten god både på + och -?
Tthomas43212010-03-21 · #Har inte kollat, måste leta reda på mätaren, den jag hittade saknade säkring, vem som nu lånat den... :-)
På mina 2 senaste multimetrar har säkringarna varit till strömmätningen bara.
Spänning gick alltså bra utan.