Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Kylare toyota corolla 93

Startad av toyota93 · 2006-07-08 · 8 svar

toyota93Trådstart
Hej köpte en begagnad kylare till min bil idag.Att byta den gick problemfritt och allt var frid och fröjd tills jag märkte att fläkten inte hoppade igång.Efter en hel del felsökande så hittade jag felet,glappt i ett relä,när väl det var fixat så hoppade fläkten igång.

Fast det fungerar åndå inte,bilen blir för varm!!! Slår man på full värme och fläkt så håller sig tempen normal men direkt man slår av värmen i cupen så stiger tempen igen. Vad f-n är problemet???

Ska kanske tilläga att kylaren som jag satte i var lite större än originalet (finns tydligen 2 modeller till corollan) Kan det spela in?? Borde ju snarare vara så att bilen får bättre kylning eller är jag ute och cyklar då?

Vore ytterst tacksam för hjälp snarast!

Mvh Thomas
wicke
Kan ju vara som så att den beg kylare du köpte var igensatt så den kanske behöver spolas ur ordentligt. Är kylaren hel i kylflänsarna? Går fläkten igång som den ska när tempen ökar?? byt termostat till fläkten som känner av när fläkten ska starta.
Naesstrom
Kylaren är väldigt fräsch,som ny. Testade med att koppla om fläkten så den starade direkt när tändningen var på men bilen får ändå inte rätt kyla.
Greymane
Har du bytt termostat? Kan vara även tempgivaren som ger fel signal, mätaren visar fel.:i
Naesstrom
Nej har inte bytt termostat eller tempgivare. Kan kanske vara värt ett försök.Bara så konstigt att det också skulle gå sönder exakt samtigit som kylaren.
wicke
När det gäller bilar så är inget omöjligt. Det har man fått erfara genom åren:)
savanna
börja med thermostaten köp om möjligt en 82 graders om det finns olika att välja mellan
Naesstrom
Kan det vara så enkelt att det är luft i systemet? Och hur gör man då för att få bort det??
savanna
kan det ju vara också

kör motorn helt varm . full värme på i kupeen fläkten på 1:an

lossa slangklämman på den översta av de 2 slangarna som går in i torpedväggen mot värmeelementetha helst nån att varva upp motorn till
2-2500 varv dra av slangen försiktigt - det kommer hett vatten - skållningsrisk handskar på eller speciell försiktighet !!!!
brukar räcka med några sekunder , ibland ser man att där kommer luftbubblor med vattnet ut

Fler trådar i Hjälpforumet Bil