TTobbeTrådstart2002-08-08Svärmors Fors Escort -84 står mätarställningen på 16057, hur många mil har den då gått? Det "fattas" ju en siffra om man säger så...... :q
Bälte som krånglar när man tar på dem, ni vet sånna som man måste dra extremt sakta för att den inte skall låsa sig, hur kan man fixa det? Smöja eller??
Sätt dit valfri siffra framför så får du eätt svar på mätarställningen. borde vara 1,2 eller3
RRodalacket2002-08-08 · #När det gäller mätarställningen, har din svärmor möjligtvis sparat gamla besiktningsprotokoll? I så fall kan man gå tillbaks och kolla antecknade mätarställningar i dessa, och sluta sig till hur långt bilen har gått. Hon har ju knappast kört 10 000 mil mellan två besiktningstillfällen. Annars blir det till att gissa.
Besiktningsprotokollen är offentlig handling, så om man inte har sparat dem så kan man få kopior ifrån bilprovningen. :)
Annars är väl det mest troliga att bilen har gått 21605 mil om den är stadskörd och är 20 år gammal, dvs ca 1000 mil/år.
Angående bältet är det bara att byta ut det, det är vansinnigt att gå in i gamla bälten & börja `fippla`.