PPelle C.Trådstart2008-07-11Hej alla teknikvänner! Jag har fått problem med halvljuset på min Mazda 323. Det började krångla med att helljuset slogs på när jag startade. Efter ca 1 v. försvann halvljuset, men helljus funk. manuellt. obs! kontrollampan för helljus lyser hela tiden ?
Har precis samma problem. Vet någon vad det kan vara? Ljusrelä? Isåfall var sitter det?
Hur löste du det Pelle C?
ja låter lite som ljusrelät... troligen går det att löda det relät. Sök reda på det och se om det går att ta loss "huven" på det och sedan smälta om lödningarna
Tror mig med minnas på en tidigare sådan bil och fenomen till just defekt ljusrelä. Så gå över dessa där dom sitter vid säkringarna och framgår det inte exakt vilket.
Så ryck ett relä i taget och se om/när ljusfenomenet upphör och det defekta reläet är hittat.
När jag skruvade Mazda så bytte jag flera ljusrelän pga just detta. "Trasigt halvljus och indikeringen för helljus lyser hela tiden" Det finns bara ett. En svart plastlåda som sitter under instrumentbrädan ovanför kopplingspedalen ungefär. Tveksam om det går att löda om. Såg inga fel på lödningarna på dom som jag bytte.
Bara att byta ut detta relä så är dessa fenomen högst troligt borta. :-)