Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

MB sprinter 515 -09, värme problem

Startad av fredrik_sand · 2010-02-18 · 3 svar

fredrik_sandTrådstart
Frågan gäller en MB Sprinter 515 -09, och problemet är värmen bak i skåpet som inte fungerar. Värmen framme i bilen fungerar utmärkt. Jag har tryckt på knappen på instrumentpanelen att värmen i skåpet ska vara igång samt full fläkt men ingenting händer. Instruktionsboken är genomläst många många gånger men jag får inte riktigt fram vilken säkring den ligger på. På vissa platser står det värme bak, AC bak mm. fast där satt det ingen säkring och ingenting hände när jag satte i en där.

MB verkstaden som jag ringde till var inte mycket till hjälp, enda svaret jag fick var att "kom med bilen får vi plugga i datorn".

Finns det någon idé vad det kan vara för fel?
berit
-09 :fraga :fraga
Har du ingen garanti på den :fraga :fraga
Pilla inte själv :D det kan försvåra felsökningen :OO
frassee
Jo det är garanti men jag tänkte gå igenom alla möjligheter innan vi kör iväg den, eftersom det är ca 5 mil till närmaste MB verkstad. Jag hörde med företaget som hade bilen innan oss (rullade då som demobil) om värmen fungerat när de använde den, men de hade de ingen koll på. Kanske aldrig har fungerat.
slirfeldt
Jo lite ny bil att börja "rota", men förstår med din sitts,, har dock inga direkta erfarenheter av denna modell, men det lär väl även på denna sitta ett värmepaket även baktill på denna och i så fall känn på dess undersida om dess värmeslangar är åtkommliga och om det finns värme i dessa.

Om inte kan tex dess värmeväxlare vara strömlöst,,

Fler trådar i Hjälpforumet Bil