Mmegane 03Trådstart2010-06-07Hej, jag har en Megane ´03 som inte startar. När kortet är i och knappen trycks in tänds all instrumentering upp. Fläkten startar, insprutningen ställer in sig och bilen verkar tro att den är igång. Problemet är bara att startmotorn inte drar runt. Det klickar inte ens. Bilia kunde inte hitta något fel då den givetvis fungerade vid det tillfället. Den går alltså ibland, men helt ologiskt. Kan inte härleda problemet till några yttre faktorer. Hoppas att någon har ett tips. Tack för mig, och om någon kommer med en lösning, lovar jag att berätta vad som hjälpte :). Tack på förhand. / Anders.
Kan vara så enkelt att kolen i startmotorn är dåliga....händer alla bilar förr eller senare. Symptom som du beskriver, funkar ibland och ibland inte.....Då får man byta startmotor.
Dom där bilarna med kort har ett speciellt förfarande för att vrida på tändningen utan att starta....Kommer inte ihåg exakt men har för mig att det var ngt i stil med växel i, kopplingen uppe och foten på bromsen och då trycka knappen :l alltså sitter det lite olika kontakter på både koppling och bromspedal för att känna av detta.......Fel på dessa skulle ju kunna rendera i att bara tändningen kommer på utan att startmotorn går runt :i :i
Tack för ditt svar Dolittle. Tror dock inte att det är kolen i startmotorn, eftersom jag ruckat med växel i vid upprepade tillfällen. Kontakt mellan kol och kolektor borde ju då uppstå. Jag har (tro mig) gett startmotorn bra med stryk genom att slå på den med hammare. Jag tror mer på det senare, att det finns någon sensor som inte ger rätt signal. Jag ger mig på ett par nya försök med ditt senare tips - växel i, koppling uppe, broms och start. Provar lite olika varianter. Detta är för mig mycket intressant, eftersom inte Bilia kunnat lösa problemet. Vore väldigt kul om vi kan hitta en utväg, eftersom det inte verkar finnas någon annanstans.
Återkommer... /Anders.
Hej! Jag jobbar som mekaniker och jag hade inne en megane för ett tag sen med liknande problem: startmotorn gick inte när man tryckte på knappen, kylfläkten gick så fort man satte på tändningen, alla instrumentlampor lyste, vindrutetorkarna gick hela tiden. Felet på denna bilen var att det hade kommit in vatten i centralstyrdonet, detta sitter inbyggt i säkringsboxen som sitter vänster fram i motorrummet. Jag tog isär boxen och konstaterade att kretskortet hade ärgat sönder. Jag bytte boxen så funka allt igen. Ibland funkar det att göra rent kretskort som har ärgat med rostlösare och en mjuk borste typ tandborste men det gjorde det inte i detta fall.
Lycka till!
Skit-bra Ruune :upp :upp Så går det till! Man lagar enklast bilar med hjälp av erfarenhet och det här forumet bidrar.
Hoppas vi får se fler kompetenta inlägg från dig :h
Megane '03, varför inte dra en separat manöver till solenoiden, i första hand för felsökning, i andra hand för att slippa köpa dyr reservdel :fraga:utrop
Fick igång bilen. Gjorde som Ruune sa. Ner och rotade i säkringsboxen. Drog i kablar, WD-40 på kontakterna. Verkar varit ett enkelt glapp. Den har fungerat en vecka nu, så det verkar bra. Tack för hjälpen.
Nej... Det var inte så enkelt som glapp i kontakter. Lämnade in bilen på Mekonomen, och efter omsorgsfull felsökning visade det sig att det var spolen i startmotorn som var trasig. Mekanikern hade aldrig sett en Megane som rullat så lite (4 500 mil) med kass startmotor. Men men allt kan ju hända. Tack för mig.