Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

missljud från hjul, höger fram

Startad av Opelkadett87 · 2007-09-23 · 3 svar

Opelkadett87Trådstart
Har en Opel kadett med skrapljud från hjulet höger fram. Började för några dagar sedan, hördes då och då, framförallt när bilen körts ett tag. Uppstår också då jag svänger höger. Nu låter det nästan hela tiden. Skrapar, som om metall går mot metall. Försvinner när jag bromsar. Är det beläggen som är slut?
slirfeldt
Kan vara klossarna som är på gång av ljudbeskrivningen,, kan även vara så enkelt som att det är bromsskivans "stänkskydd" som ligger an mot skivan, men för att konstatera detta närmare så bör du lyfta upp framvagnen och eventuellt lossa framhjulen för att mer konstatera vad felet ligger.
skanedanne
Det är troligtvis klossarna som är på väg som Peter skrev men kolla också upp i vilket skick glidklutsarna är,om dom har rostat fast vilket är vanligt på Opels glidok,har svurit ve och förbanelse över dom oken(ascona och corsa).

MvH Per
Luke C
Hejsan! det kan även vara hjullagret som är kasst då brukar det bli en massa ljud!

Fler trådar i Hjälpforumet Bil