Motorforum.nu

Forum › Hjälpforumet Bil

Motor tappar kraft

Startad av nicmark · 2008-11-26 · 4 svar

nicmarkTrådstart
Hej,
Jag har en VW Golf Cab III 1.8 -94.
När jag kör så tappar motor kraft, spelar ingen roll om vägen är plan eller uppför. Jag får släppa upp gas pedalen och gasa igen och då får motor kraft igen, men efter ett tag händer samma sak igen. Jag har provat att köra uppför en ganska brant backe och då orkar den nästa bara på ettans växel att ta sig upp. Det känns som motorn har blivit strypt.
Jag har bytt luftfilter och även bränsle filter men inget har hjälpt.
andaker1
Första tanken som slår mej är bränsletrycket,det kan vara kinkigt med effektuttag om trycket är aningen lågt.
slirfeldt
Samma här och med råkat ut för liknande symtom på olika bilar och där har det i vissa fall varit just sviktande bränsletryck på grund av trött bränslepump till igensatt bränslefilter som du dock har bytt.

Men en kontroll av bränsletrycket kan ju vara på sin plats i detta fall för att säkerställa att det är okey,,,
dirtyharry
Tack för svaren!
Jag ska kolla trycket och bränslepumpen.
När fick detta fel och började fråga runt så tyckte nån att jag skulle kolla luftmasse intaget, jag vet dock inte om jag har nåt sånt eller ens hur man kollar det...:)
slirfeldt
Inte helt hemma på dessa, men har för mig att det på dessa sitter någon liknande inbyggd historia och kan vara lite svårare att felsöka på, men börja med redan föreslagna åtgärder och se vart det leder.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil