Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Motorfläkten kyler för länge

Startad av Besim · 2010-11-02 · 5 svar

BesimTrådstart
Har en audi 100 har märkt att efter jag har stängt av bilen så kyler motorfläkten i ca 10- 15 min och efter några timmar så blir den lite svårstartad. Har kopplat ur en kabel till motorfläkten och så att den inte jobbar efter att jag har stängt av bilen och sen nästa dag kan jag starta bilen lätt. Så problemet är att motorfläkten jobbar för mycket och tar ström från batteriet. Vad behöver jag byta? tempgivare eller termostaten?
slirfeldt
Tydligen styrs kylfläkten av en tvåstegsbrytande temperaturgivare. Som fungerar som vanligt då man kör och temperaturen kommer över 100 grader så ska kylfläkten gå för att hjälpa till.

När man stängt av motorn så ska kylfläkten gå om kylartemp är över 95 grader eller något sådant, så långt verkar det ju fungera i ditt fall.

Men beroende beronde på årsmodell så sitter det även en termokontakt på kylaren som bestämmer tillslag av fläkten med avslagen motor. Som mer skulle kunna vara orsaken till att den fläkten går så pass länge.
75lindis
ok..... men det gör inget om fläkten är urkopplad? det är kallt ute så fläkten behövs inte då? har ingen aning var termokontakten sitter.
slirfeldt
Kylfläktens normala funktion kan/skall man inte koppla ur som annars skulle rendera till en kokande motor även vintertid. Däremot med denna efterkylning som vissa Audi har torde man ju kunna koppla bort iaf om den nu ligger på så pass länge som i ditt fall, om inget annat för att spara på batteriet.

Men mer om detta finns annars på detta mera märkesspecifika forum svar att finna: https://www.nordicaudi.com/
75lindis
aha ok men det konstiga är att jag ibland kör 2-3 min och stänger av bilen så går fläkten igång. Motorn kan aldrig bli 95 grader på 2-3 min och min temperaturvisare går aldrig över 70 grader(måste byta termostat)
Dingrot
Tempgivare.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil