Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Motorn stannar under uppvärmning

Startad av Ghiagubben · 2005-08-10 · 5 svar

GhiagubbenTrådstart
Tänkte hjälpa en stackars billägare med ett motorproblem:
Bilen har L-jetronic insprutning med elektronisk tändning. Jag misstänker någon givare men vilken??
Om det är någon som är haj på L-jetronic så läs vidare nu!
Bilen startar kall och går jämnt och fint. När tempnålen börjar sticka upp lite från kall börjar bilen plötsligt hämta andan och går ner i varv samt går ojämnt. Om man försöker gasa upp den stannar den. Nytt startförsök, håller motorn på varv en stund, släpper gasen, motorn går jämnt. Nytt gas försök, motorn stoppar igen. När motorn är uppe i drifttemp är problemen borta. Startar bra , går bra utan ryck. Tacksam för tips !

Fortfarande ingen lösning på problemet, finss det någon som har något tips??
Alla komponeneter till insprutet kollade.
Tändproblem, vakuumläck??
Oljan
Inte haj på l-jettrinic men det låter som en tempgivare, hade ett liknande problem på min cittra den bara dog som den själv ville och det var temgivaren som gav felaktiga värden till insprutningen som gjorde att den srutade in för mycket brnsle vilket resulterade i att bilen dog.
Ghiagubben
Syberax: Var det bara under uppvärmning den bråkade, eller gick den dåligt både kall och varm??
Jag fick tag i en beskrivning om L-jetronic och det finns ju både luft temp givare och kylvätsketemp givare. Är det vanligt att det blir fel i luftflödesmätaren?
Oljan
Den grånglade när den var varm då kunde man ligga i 90 sedan bara stannade motorn. Felet berodde på att sensorn rätt som det var trodde att motorn var kall och ökade besinmängden.

Kan vara tvärt om på din bil att sensorn tror att bilen är varm och därför minskar bensinmängden.
Ghiagubben
Har kollat alla sensorer utom tillsatsluftventileb och luftmängdmätaren.
Det verkade helt OK. Jag får väl söka vidare...
Oljan
Det är problemet med insprutare alla dessa givare. Men har bilen möjlighet att via dator kolla alla givare så tjänar du på att göra en sådan test. Kostade 500 för min Cittra att kolla igenom hela bilen då hittar den även andra "fel".

Fler trådar i Hjälpforumet Bil